header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

AED Ratuje życie

W czwartek, 10 marca, dzięki użyciu AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego, udało się  przywrócić akcję serca u starszego mężczyzny, u którego doszło do zatrzymania krążenia podczas uroczyści w jednym z krakowskich kościołów. Pacjent tuż po resuscytacji odzyskał również przytomność, co w takiej sytuacji zdarza się dość rzadko.                

Zespół Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w ciągu paru minut dojechał do jednego z krakowskich kościołów, do pacjenta z nagłym zatrzymaniem krążenia. Na miejscu była już prowadzona akcja ratunkowa – bardzo fachowo działali młodzi ludzie z Fundacji Maltańska Służba Medyczna Oddział Kraków-Mistrzejowice. Jeszcze przed przybyciem naszego zespołu wykorzystali oni AED. Ratownicy krakowskiego pogotowia przejęli resuscytację i udało się im przywrócić u pacjenta akcję serca. Następnie przeprowadzono z karetki teletransmisję ekg i – po konsultacji, nasz zespół przewiózł chorego do szpitala.

Automatyczne defibrylatory zewnętrzne to urządzenia, które znajdują się w wielu miejscach publicznych w Polsce i na całym świecie. Ratują życie w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia, ponieważ w takich sytuacjach pomoc musi być udzielana jak najszybciej, jeszcze przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego. Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze, mogą je wykorzystywać również osoby bez żadnego przeszkolenia.

888-20160311133132

 
Font Resize