header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

AMBULANSE W DARZE DLA UKRAINY I MAŁOPOLSKICH SZPITALI

Mimo że przejechały już wiele kilometrów, są sprawne, w dobrym stanie i nadal mogą służyć pacjentom. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przekazało w darze cztery ambulanse do małopolskich szpitali oraz jedną karetkę dla szpitala we Lwowie.

Starsze karetki nie powinny już służyć w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, ale nadal mogą być wykorzystywane do transportu pacjentów przez szpitale, które bardzo takiego wsparcia potrzebują. O przekazaniu ambulansów z lat 2006 i 2008 przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zadecydował Zarząd Województwa Małopolskiego. O taką formę wsparcia wnioskowały cztery małopolskie placówki. Teraz karetki będą służyły pacjentom w: Specjalistycznym Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie, Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Zakopanem, Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Jaroszowcu oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie.

– Staramy się, aby mienie publiczne było wykorzystywane jak najlepiej – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. –  Z jednej strony zależy nam na tym, aby w krakowskim pogotowiu tabor i sprzęt były najnowocześniejsze i spełniały wszelkie kryteria, ale też starsze samochody i urządzenia wykorzystujemy, jeżeli tylko mogą nadal służyć pacjentom w inny sposób.

Piąty ambulans został przekazany w ramach pomocy humanitarnej do Lwowskiego Klinicznego Szpitala Państwowej Służby Granicznej na Ukrainie. Karetka jest wyposażona w respirator i defibrylator, które KPR również przekazało w darze ukraińskim kolegom. To nie pierwsza tego typu pomoc jakiej KPR – jednostka Województwa Małopolskiego – udziela Ukrainie. W roku 2015 do Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku trafił ambulans z pełnym wyposażeniem. Pogotowie organizowało również m.in. transport humanitarny niezbędnych artykułów medycznych na które z budżetu Województwa Małopolskiego przeznaczono 200 tys. złotych.

Jeśli tylko możemy pomóc, zawsze staramy się to robić – podkreśla Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego i dodaje: Troska o zdrowie Małopolan i zapewnienie im godziwych warunków leczenia zawsze było i będzie naszym priorytetem. Nie zapominamy jednak również o innych potrzebujących – naszych najbliższych sąsiadach.

Andrij Ivashchenko dyrektor Lwowskiego Klinicznego Szpitala Państwowej Służby Granicznej Ukrainy ze wzruszeniem dziękował za pomoc z Krakowa. – U nas brakuje sprzętu, brakuje leków. Każda pomoc jest bardzo ważna. Byliśmy zaskoczeni wojną i tak wielką liczbą ofiar.

img_0130 img_0151 img_0168 img_0183 img_0200