header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

DZIEŃ NUMERU 112

– To najważniejszy numer w życiu – podkreślał Józef Pilch, wojewoda małopolski, podczas obchodów Europejskiego Dnia Numeru 112, które Małopolski Urząd Wojewódzki zorganizował w środę, 15 lutego w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Na szkolenia, pokazy i wiele atrakcji zaproszone zostały zarówno dzieci i młodzież z krakowskich szkół, jak i liczna  grupa z Koła Seniorów z podkrakowskich Liszek. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać sprzęt strażacki i policyjny, a także nowoczesną karetkę bariatryczną Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Muzeum Ratownictwa w Krakowie zaprezentowało natomiast zabytkową „erkę” – nyskę oraz stare pojazdy policyjne i strażackie.

Ten bardzo ważny numer niezmiernie nam pomógł podczas Światowych Dni Młodzieży. Można powiedzieć, że łączył cały świat, bo znali go wszyscy pielgrzymi – podkreślał wojewoda małopolski. – Dzięki temu numerowi jesteśmy w stanie błyskawicznie udzielić pomocy.

– Wszyscy chcemy, aby takich zdarzeń było jak najmniej, ale warto się uczyć o tym numerze, żeby umieć wezwać pomoc, bo prawidłowe i odpowiedzialne wzywanie pomocy nie zawsze jest łatwe – mówiła Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty. – Tego trzeba się nauczyć, bo to pomoże zachować zimną krew i precyzyjnie poinformować co, gdzie i kiedy się stało.

Młodzież i seniorzy zapoznali się z zasadami działania numeru alarmowego, dowiedzieli się, jak prawidło rozmawiać z operatorem oraz w jakich sytuacjach trzeba zadzwonić na numer 112, a kiedy nie należy tego robić. Pracownicy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przygotowali pokazy akcji ratunkowych oraz prowadzili szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

IMG_0356 IMG_0363 IMG_0397 IMG_0427 IMG_0454 IMG_0499 IMG_0563 IMG_0579 IMG_0629 IMG_0633 IMG_0637