header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

FERIE – ZIMOWE URAZY

Jeszcze zanim wsiądziemy na wyciąg, koniecznie zapoznajmy się z regulaminem stacji narciarskiej. Taki regulamin jest zwykle wywieszony na widocznym miejscu przy kasie wyciągu lub w pobliżu miejsca wsiadania na wyciąg. W każdym regulaminie powinien być podany numer telefonu, pod który należy dzwonić w razie wypadku. Najczęściej jest to bezpośredni numer do ratowników dyżurujących właśnie na tym stoku. Dzwoniąc pod ten numer pomoc uzyskamy najszybciej.

Zawsze pamiętajmy o tym, żeby zatrzymać się przy kimś, kto upadł podczas jazdy i zapytać, czy nie potrzebuje on pomocy.

Jeżeli narciarz czy snowboardzista rzeczywiście doznał urazu, należy zawiadomić służbę dyżurującą na stoku lub zadzwonić na numer alarmowy (112, 999). W górach funkcjonuje też górski numer alarmowy 601 100 300 do GOPR i TOPR.  Ratownicy wstępnie zaopatrzą i przetransportują osobę poszkodowaną do miejsca, z którego może go zabrać karetka pogotowia ratunkowego.

Nigdy też nie zostawiajmy rannego narciarza bez opieki. Pozostańmy przy nim do czasu przybycia ratowników i zadbajmy o to, aby inni narciarze czy snowboardziści nie wjechali w leżącego. Warto też, jeżeli mamy taką możliwość, zabezpieczyć rannego przed utratą ciepła, np. za pomocą dodatkowego ubrania lub folii termoizolacyjnej. Nie zdejmujmy poszkodowanemu butów narciarskich, ale możemy odpiąć narty.

Przypominamy też, że narciarze i snowboardziści poniżej 16 rż. mają obowiązek jeżdżenia w kaskach. My zalecamy używanie kasku również dorosłym.

 

 

ZŁAMANIA I INNE URAZY – PIERWSZA POMOC

 

Złamanie można rozpoznać po następujących objawach:

– bolesności,

-obrzęku,

-ograniczeniu ruchomości kończyny,

-patologicznemu ustawieniu kończyny (pod nietypowym kątem),

-zmianie zabarwienia skóry,

-ochłodzeniu kończyny,

– w przypadku złamania otwartego widoczne jest krwawienie i fragmenty kości.

Pomoc choremu polega na  unieruchomieniu kończyny w taki sposób, aby unieruchomione były również dwa sąsiadujące z miejscem złamania stawy. Kończyna powinna też być ułożona w pozycji najbardziej zbliżonej do fizjologicznego jej ustawienia. Ręka ma więc być ułożona pod kątem prostym w stawie łokciowym (czyli zgięta w łokciu) i przywiedziona do klatki piersiowej. Można to zrobić przy pomocy chusty trójkątnej lub szalika.

 

Jeżeli uraz dotyczy kończyny dolnej, to noga powinna być wyprostowana z lekkim zgięciem w stawie kolanowym. Takie unieruchomienie najłatwiej wykonać przez przywiedzenie kończyny zdrowej do chorej i związanie obu kończyn za pomocą trzech chust trójkątnych lub kawałków materiału.

Gdy jest widoczna rana i pojawiła się krew, należy przyłożyć materiał opatrunkowy.

 Większość urazów i obrażeń kończyn (np. zwichnięcia, skręcenia, mniej poważne urazy kończyn górnych) nie wymaga wezwania zespołów ratownictwa medycznego. Poszkodowany z unieruchomioną kończyną może być transportowany przez osoby mu pomagające do szpitalnego oddziału ratunkowego.

W przypadku poważnych urazów, uniemożliwiających poruszanie się, złamań otwartych, ogólnego złego stanu zdrowia, utraty przytomności czy też innych niepokojących objawów (ból głowy, nudności, wymioty) należy wezwać zespół ratownictwa medycznego i oczekiwać  wraz z poszkodowanym na jego przybycie. Powinniśmy też zadbać aby poszkodowany został okryty kocem lub kurtką, aby nie wyziębił się.