header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

GROŹNY TLENEK WĘGLA

Sezon grzewczy w pełni, a wraz z nim wzrasta zagrożenie śmiertelnie trującym tlenkiem węgla. Dlatego przypominamy o zachowaniu ostrożności przy korzystaniu z pieców, kominków i piecyków gazowych.

Już tej jesieni Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zanotowało kilkanaście poważnych interwencji związanych z zatruciem czadem. W sumie każdego roku od października do kwietnia nasze karetki wyjeżdżają ponad 200 razy do przypadków zatrucia tlenkiem węgla.

Czad jest gazem bardzo podstępnym. Z hemoglobiną (białkiem służącym do transportu tlenu, znajdującym się w czerwonych ciałkach krwi) łączy się 200-300 razy łatwiej i szybciej niż tlen. Jeśli więc znajduje się w powietrzu, bardzo szybko dostanie się do całego organizmu, powodując śmierć.

Tlenku węgla nie da się w żaden sposób wyczuć – nie ma zapachu ani koloru. Powstaje podczas niecałkowitego spalania różnych substancji: węgla, gazu, benzyny, drewna. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy urządzenie jest niesprawne, zanieczyszczone albo wentylacja w pomieszczeniu jest niewłaściwa. Czad zabija najczęściej w źle wentylowanych łazienkach z piecykiem gazowym lub w domach ogrzewanych piecami węglowymi albo gazowymi, bądź też kominkami.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla:

– ból głowy o nasileniu tym większym, im większe jest stężenie tlenku węgla,

– zawroty głowy,

– nudności i wymioty,

– utrata przytomności,

– drgawki,

– zaburzenia krążeniowo-oddechowe, do zatrzymania akcji serca i oddechu.

Co robić, gdy ktoś z domowników ulegnie zatruciu?

Przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo, aby również się nie zatruć. Otworzyć wszystkie drzwi i okna i wezwać pomoc (999, 112). Jeśli jest to możliwe, zapewniając sobie bezpieczeństwo (i tylko wtedy!), wynieść poszkodowanego w miejsce zapewniające dopływ świeżego powietrza.  Okryć kocem czy ubraniem. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny – ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej i monitorować jego stan aż do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Jeśli dojdzie do zatrzymania akcji serca i oddechu, należy rozpocząć wykonywanie zabiegów resuscytacyjnych.

Jak się chronić?

Trzeba zadbać, aby systemy grzewcze i wentylacyjne były sprawne i robić okresowe przeglądy. Warto kupić do domu czujnik tlenku węgla. Podczas kąpieli nie zamykać drzwi łazienki na klucz ani na zasuwę, aby w razie wypadku nie blokować dostępu dla ratowników.