header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

JESTEM KRAKÓW

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w dwóch odsłonach: w roku 1895 oraz współcześnie w pięknym albumie Jestem Kraków wydanym właśnie przez Muzeum Krakowa z okazji jego 120-lecia.

Pierwsza karetka na ulice Krakowa wyjechała 128 lat temu –  6 czerwca 1891 roku. Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe było pierwszym pogotowiem ratunkowym na ziemiach polskich i drugim – po wiedeńskim, w Europie. W ciągu tych wielu lat nie przerwaliśmy naszej działalności nawet na chwilę.

Podczas współczesnej sesji zdjęciowej pracowaliśmy bardzo intensywnie, przynosząc na plan zdjęciowy coraz to bardziej zaawansowany sprzęt. Bardzo nas skusiło skonfrontowanie skromnej konnej „budy” z najnowocześniejszymi osiągnięciami techniki w ratownictwie medycznym. Ale nasunęła się też refleksja, że, choć minęło tak wiele lat, przetrwaliśmy dwie wojny, zmianę ustroju, a ratownictwo medycznie zrobiło gigantyczny postęp merytoryczny i technologiczny, to cały czas jesteśmy w tym samym miejscu – przy pacjencie. Choć już innymi technikami, nadal robimy to samo: spieszymy na wezwanie, pomagamy, ratujemy.

Jak zaznacza autor – Muzeum Krakowa, do publikacji wybrano 120 historycznych fotografii, które zestawiono z ich współczesnymi odpowiednikami wykonanymi specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa.

 

 

 
Font Resize