header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

KOŁA – PRZYDATNE DO KARETEK

Drobiazg, ale niezwykle przydatny, szczególnie w sytuacji, gdy bardzo szybko trzeba przeliczyć miligramy, kilogramy, centymetry czy miesiące. Zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zostały już po raz kolejny wyposażone w niewielkie ściągi – tzw. pediatryczne koła ratunkowe, pomocne w sytuacji ratowania życia dzieci.

Dzieci to pacjenci specyficzni. Dawki leków dla nich bardzo się różnią nie tylko w zależności od wieku, ale też od masy ciała. Podobnie jest z wielkością maski krtaniowej czy średnicą rurki intubacyjnej – rozmiarów jest wiele i trzeba je dobierać w odpowiednio do wieku dziecka. Każdy z tych elementów trzeba bardzo dokładnie sprawdzić na wszystkich etapach akcji ratunkowej. Koła pediatryczne  ułatwiają tę procedurę, pozwalając szybko zweryfikować potrzebne dane i wykonać niezbędne obliczenia.

Krakowskie karetki zostały właśnie wyposażone w nowe wydanie, przygotowane na podstawie aktualnych wytycznych European Resuscitation Council. Można na nim sprawdzić i obliczyć m.in. rozmiar sprzętu do resuscytacji, dawki leków, zapotrzebowanie na płyny czy punktację w skali Glasgow u dzieci z różnych grup wiekowych.

Koła i niezbędniki, wydrukowane na wodoodpornym materiale, zakupione zostały dzięki wsparciu Dzielnicy XIV Czyżyny.