header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

MISTRZOSTWA POLSKI – ZADANIE MASOWE

Porwany przez terrorystów samolot awaryjnie lądował w Krakowie. Brygada antyterrorystyczna unieszkodliwiła porywaczy, ale wewnątrz maszyny jest wielu rannych. Zespoły ratownictwa medycznego muszą ich bezpiecznie ewakuować, przeprowadzić triage oraz jak najszybciej udzielić pomocy.

Tak wyglądało jedno z zadań podczas trwających właśnie w Krakowie XVI Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym, zorganizowanych przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. W zadaniu masowym, przygotowanym na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego, jednocześnie brało udział kilkanaście zespołów z całej Polski. Ratownicy musieli wykazać się umiejętnością skoordynowania swoich działań, a także we właściwy sposób współpracować z innymi służbami.

Dużym wyzwaniem było też prawidłowe przeprowadzenie segregacji pacjentów, czyli triage’u. Chodzi o to, aby w pierwszej kolejności dotrzeć do najciężej rannych, a w efekcie jak najszybciej udzielić pomocy wszystkim. Procedura oceny stanu poszkodowanych musi być z jednej strony na tyle dokładna, aby zakwalifikować ich do odpowiedniej grupy, ale też na tyle szybka, aby w krótkim czasie dotrzeć do wszystkich poszkodowanych i ich zbadać, a następnie określić którzy pacjenci muszą otrzymać pomoc w pierwszej kolejności.