header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

MISTRZOSTWO POLSKI DLA KRAKOWA

Marek Grabowski, Dawid Mrowiec, Wojciech Śniegula z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zajęli pierwsze miejsce na zakończonych 14 września w Olsztynie XVII Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym.

Nasz zespół był pierwszy wśród 49 ekip, które przyjechały z całej Polski oraz z Ukrainy. W Olsztynie rywalizowały zespoły już wyłonione spośród najlepszych, ponieważ Mistrzostwa Polski to ukoronowanie zawodów regionalnych, które rozgrywane są kilkakrotnie w ciągu roku.

Cieszymy się bardzo z sukcesu, ale dla nas ważny był przede wszystkim sam udział w mistrzostwach – podkreśla Marek Grabowski. – Zawody dają niepowtarzalną możliwość sprawdzenia się i potrenowania. Pozoracje są najczęściej wzorowane na prawdziwych wyjazdach, więc można poćwiczyć w sytuacjach bardzo zbliżonych do naszej codziennej pracy.

Organizatorzy przygotowali 8 zadań, w tym jedno nocne i jedno sprawnościowe. Ratownicy musieli m.in. wydobyć z wody, a następnie udzielić pomocy kobiecie, która wskoczyła do jeziora, co skutkowało urazem kręgosłupa. Sprawdzali również swoje umiejętności podczas pozorowanego wesela, na którym trzeba było w bardzo krótkim czasie prawidłowo rozpoznać wiele różnych dolegliwości u dużej liczby pacjentów.  Przygotowano również symulację ataku samochodem na tłum ludzi, a także oparzenia oraz porażenia piorunem.

W ciągu tego roku pracownicy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego kilkakrotnie stawali na podium i zajmowali wysokie pozycje na zawodach zarówno regionalnych, jak i zagranicznych. Zdobyliśmy również tytuł mistrzowski podczas tegorocznych XIII Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym w Bielsku-Białej. Od roku 2001 w zawodach w ratownictwie medycznym startowało ponad 60 zespołów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, wiele razy zdobywając wysokie miejsca.

Rozmowa Radia Kraków z Markiem Grabowskim: