header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

NA RATUNEK Z BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

100 ratowników medycznych i dyspozytorów zostało przeszkolonych dzięki kursom doskonalącym sfinansowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego Małopolski. W czwartek , 22 grudnia, certyfikaty ukończenia szkoleń wręczył Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego.

Kursy doskonalenia zawodowego prowadzone były przez specjalistów ze Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Szkolenie trwało 6 dni i obejmowało 15 godzin wykładów oraz 30 godzin zajęć praktycznych, które prowadzone były m.in. z wykorzystaniem nowoczesnych, specjalistycznych manekinów szkoleniowych, jakie są na wyposażeniu Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Kurs zakończony był trwającym 3 godziny egzaminem.

Postęp w medycynie, a szczególnie w ratownictwie medycznym, jest bardzo szybki – podkreślała Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Wykorzystujemy zaawansowane nowoczesne technologie, a praktycznie co chwilę pojawiają się w naszej pracy kolejne nowe metody postępowania, nie tylko medyczne, ale też w zakresie teleinformatyki i łączności. Dlatego musimy być stale na bieżąco. Jest to zawód, w którym nieustanne szkolenie to obowiązek zapisany ustawowo i dlatego organizowanie szkoleń jest tak bardzo ważne. Dzięki wsparciu finansowemu małopolscy ratownicy medyczni i dyspozytorzy zdobędą wartościową wiedzę – nie dla siebie, ale dla pacjentów.

W ciągu minionych kilku tygodni przeszkolonych zostało 80 ratowników medycznych i 20 dyspozytorów medycznych., którzy na co dzień pracują w małopolskich stacjach pogotowia ratunkowego. W ramach doskonalenia zawodowego ćwiczyli oni m.in. zaawansowane techniki ratunkowe, podawanie leków dostępnych w zespołach ratownictwa medycznego, a także pogłębiali wiedzę na temat działania nowoczesnych systemów łączności. Kursy objęły również dodatkowe przeszkolenie z zasad prowadzenia segregacji medycznej w sytuacji wypadku masowego.

Jednym z elementów szkolenia było wsparcie psychologiczne w ratownictwie medycznym. Kursanci mieli możliwość nabycia umiejętności radzenia sobie ze stresem w trudnych sytuacjach, a także umiejętności wsparcia osób poszkodowanych.

– Projekty takie jak ten, dzięki któremu małopolscy ratownicy i dyspozytorzy będą jeszcze lepszymi specjalistami, to wielki sukces Budżetu Obywatelskiego i mieszkańców naszego regionu, którzy właśnie na to zadanie oddali swój głos. To pokazuje dojrzałość naszego społeczeństwa. Małopolanie mogli wybierać spośród wielu projektów, a postawili na poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich – mówił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

img_0043 img_0063 img_0069 img_0082 img_0088 img_0094 img_0100