header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Nowoczesne urządzenie do ratowania życia w Wolbromiu

Nowoczesne urządzenie ratujące życie trafiło we wtorek (23 lipca)  do karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dzięki hojności Rady Miejskiej w Wolbromiu.

Aparat do kompresji klatki piersiowej to duża pomoc podczas prowadzenia akcji resuscytacyjnej. Tego typu maszyny w prowadzeniu pośredniego masażu serca są bardzo efektywne. Wykonują uciski w jednostajnym tempie, z tą samą siłą i głębokością nacisku, a przede wszystkim – nie męczą się. Podczas gdy system do kompresji klatki piersiowej pracuje, pozostali członkowie zespołu mogą zająć się innymi czynnościami ratowniczymi. Urządzenie może też być wykorzystywane podczas transportu chorego karetką.

Takie aparaty jeszcze kilka lat temu były w Polsce nowością. Nie stanowią one obowiązkowego ekwipunku w ambulansach i nie są wymienione w żadnym z przepisów określających standardy wyposażenia zespołów ratownictwa medycznego. Praktyka wskazała jednak, że są bardzo pomocne dla załóg karetek.

Obecnie już wszystkie ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego są wyposażone w tego rodzaju sprzęt.

Maszyna kupiona została dzięki środkom przekazanym przez Miasto i Gminę Wolbrom. Z pewnością, dzięki temu zakupowi, podniesie się poziom bezpieczeństwa pacjentów oraz poziom świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego w tym rejonie.

 

 
Font Resize