header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Dyspozytornia medyczna

W Małopolsce funkcjonują dwie scentralizowane dyspozytornie: w Krakowie i Tarnowie, które włączone są w ogólnopolski system dysponowania karetkami. Dyspozytornia Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego obsługuje 12 powiatów oraz miasto Kraków.

CENTRUM DYSPOZYTORSKIE W KRAKOWIE 

Każdej doby odbieramy ponad 1000 zgłoszeń

Każdego miesiąca dysponujemy 13 000 wyjazdów

12 dyspozytorów może wysłać 86 karetek

Opiekujemy się obszarem 7.161 km kw., na którym mieszkają ponad 2 miliony osób.

W krakowskiej dyspozytorni przez całą dobę działa 12 stanowisk, wyposażonych w komputery i konsole służące do prowadzenia rozmów telefonicznych i łączności radiowej z zespołami. Dyspozytorzy wysyłający posługują się elektronicznymi mapami, na których w czasie rzeczywistym widoczne są działania zespołów ratownictwa medycznego w terenie. Każdy dyspozytor może zobaczyć, co w każdym momencie robią zespoły: czy jedzie do pacjenta czy z pacjentem, czy jest zajęty na miejscu akcji czy jest wolny. Karetki wyposażone są w systemy GPS, pozwalające na ich bardzo dokładną lokalizację.

Dyspozytorzy mogą również wysyłać do akcji śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dyspozytorzy są wysoko wykwalifikowani. Muszą być ratownikami medycznymi, pielęgniarkami lub lekarzami . Muszą mieć za sobą co najmniej pięcioletni staż pracy przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala. Dyspozytorzy medyczni mają ustawowy obowiązek doskonalenia zawodowego.

W naszej dyspozytorni, podobnie jak w wielu w Polsce, dyspozytorzy mają do pomocy specjalnie w tym celu opracowane procedury – są to algorytmy zawierające szczegółowe, konkretne pytania „krok po kroku”, jakie powinien zadać każdy dyspozytor medyczny w trakcie przyjmowania zgłoszenia, a oprócz tego wskazówki pomagające dyspozytorom opanować trudne czasem sytuacje podczas rozmów z pacjentami.

IMG 6835

Zmień rozmiar czcionki
Włącz wersję kontrastową