header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

PIERWSZA POMOC Z UŚMIECHEM

Niezwykłe zajęcia przeprowadziła w czwartek, 19 kwietnia, Szkoła Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego – mimo tego, że tematy były bardzo poważne, uśmiech i zaangażowanie uczestniczek dodały szkoleniu mnóstwa pozytywnej energii. Zajęcia „Domowego Pogotowia Ratunkowego” przygotowane zostały dzięki współpracy z Fundacją Miasto Kobiet i Pierwszym Krakowskim Klubem Soroptimist International.

Każdy z nas wie, że trzeba umieć udzielać pierwszej pomocy, ale w praktyce okazuje się to bardzo trudne. Często nie wiemy, jak tak naprawdę należy postępować, gdy dojdzie do domowego wypadku. Panie, które wzięły udział w szkoleniu, miały okazję w praktyce zmierzyć się z codziennymi domowymi zdarzeniami, takimi jak zadławienia, oparzenia, urazy czy zranienia. Co w takich sytuacjach robić, a czego… nie robić – zajęcia były też okazją do obalenia wielu mitów „domowej medycyny”.

Uczestniczki dowiedziały się również, kiedy i w jaki sposób wzywać zespół ratownictwa medycznego, a przede wszystkim – jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia, gdy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia. Zapoznały się także z działaniem AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Szczegółowo omówione zostały również tak ważne tematy, jak zawał oraz udar – przedstawione zostały charakterystyczne objawy oraz sposób postępowania w tych poważnych schorzeniach.