header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

PRESTIŻOWA NAGRODA DLA KRAKOWSKIEJ PIELĘGNIARKI

Pielęgniarka Anna Majka z  Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego została w piątek (12 października)  wyróżniona Nagrodą im. Błogosławionego Gerarda za osiągnięcia w ratownictwie medycznym. Ta ogólnopolska nagroda, przyznawana przez ministra zdrowia, wręczona została podczas centralnych obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego, które odbyły się w Gdyni.

W sierpniu tego roku Anna Majka, będąc na urlopie, uratowała mężczyznę, który tonął w Bałtyku. Odpoczywała na plaży w Jarosławcu, gdy usłyszała wołanie o pomoc. To krzyczeli świadkowie wypadku, którzy wyciągnęli tonącego na brzeg. Mężczyzna był bez oznak życia. Anna Majka, bez użycia jakiegokolwiek sprzętu, prowadziła akcję resuscytacyjną do czasu przybycia profesjonalnych służb. Udało się jej przywrócić funkcje życiowe u mężczyzny, który po paru dniach wyszedł ze szpitala w dobrym stanie.

 Chciałabym, aby ważnym przesłaniem tej historii było zachęcenie ludzi do nauki pierwszej pomocy – podkreśla Anna Majka. – To, co ja zrobiłam, mógł zrobić każdy na tej plaży. Nie miałam żadnego sprzętu i wykonywałam podstawowe czynności resuscytacyjne. Udzielić pierwszej pomocy może każdy z nas, trzeba tylko umieć to zrobić.

Anna Majka jest pielęgniarką w zespołach ratownictwa medycznego.  W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym pracuje od kilkudziesięciu lat. Pracowała w pierwszych zespołach reanimacyjnych. Brała również udział w zabezpieczeniu medycznym największych imprez masowych, takich jak np. pielgrzymki papieskie czy Światowe Dni Młodzieży. Jest też instruktorem Szkoły Ratownictwa Medycznego KPR, gdzie prowadzi szkolenia zarówno dla członków zespołów ratownictwa medycznego, jak i uczy zasad pierwszej pomocy wszystkich zainteresowanych. Bardzo często można spotkać ją podczas przygotowywanych przez KPR pokazów akcji ratunkowych oraz szkoleń z zakresu pierwszej pomocy na różnego rodzaju imprezach plenerowych.

W tym roku ogólnopolskie obchody Dnia Ratownictwa Medycznego zorganizowane zostały przez Miejską Stację Pogotowia Ratunkowego w Gdyni, która obchodzi właśnie jubileusz 90-lecia. Podczas święta Krakowskie Pogotowie Ratunkowe reprezentowane było przez poczet sztandarowy w składzie: Wojciech Balwierz, Paweł Nesterak, Jan Pieniążek.