header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Projekt Mali Ratownicy cały czas się rozwija

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w ciągu kilku minionych lat przeszkoliło  w zakresie pierwszej pomocy już ponad tysiąc dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli. Zajęcia prowadzone są albo w placówkach albo w siedzibie pogotowia, gdzie dzieci mogą zwiedzić centrum dyspozytorskie oraz obejrzeć ambulanse.

Szkolenie odbyły też niedawno dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 80 w Krakowie. Dowiedziały się, jak wezwać pomoc, co powiedzieć dyspozytorowi i jak postępować z poszkodowanym. Nauczyły się również, jak posługiwać się AED, czyli automatycznym defibrylatorem zewnętrznym – urządzeniem, które ratuje życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Program Mali Ratownicy – pomysł Macieja Kotarby i Pawła Łukasiewicza finansowany jest w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowahttps://budzet.krakow.pl/ i z każdym rokiem jego zakres się poszerza. W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego wystartował tylko w jednej dzielnicy. W kolejnych latach zdobył ogromną popularność i obejmował coraz więcej dzielnic oraz wszedł do budżetu jako program ogólnomiejski. W roku przyszłym przeszkolonych zostanie aż prawie tysiąc kolejnych maluchów. W tym roku mieszkańcy Krakowa zagłosowali też na drugi projekt – Duzi Ratownicy. Będą to profesjonalne kursy doszkalające dla ratowników medycznych pracujących w krakowskich karetkach i szpitalach.