header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

SUPERNOWOCZESNY AMBULANS W OLKUSZU

W piątek (20 września) Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia, przekazała 400 tysięcy złotych na zakup nowego ambulansu dla stacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Olkuszu. Karetka, której zakup planowany jest jeszcze tej jesieni, będzie jednym z najnowocześniejszych pojazdów tego typu w Polsce.

Obecnie dobiega końca postępowanie przetargowe. W specyfikacji zamówienia wyszczególniono, że

karetka ma posiadać nowoczesne elementy, jakie mają wszystkie kupowane obecnie przez KPR ambulanse, czyli m.in. podwójny system ogrzewania przedziału pacjenta i kabiny kierowcy, niezależny od pracy silnika czy dwuparnikową klimatyzację z niezależną regulacją temperatury i nawiewu w przedziale pacjenta i kabinie kierowcy.

W przedziale pacjenta zamontowany ma być dotykowy panel sterujący służący do regulacji: oświetlenia przedziału pacjenta oraz oświetlenia zewnętrznego przestrzeni wokół ambulansu, wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji przedziału pacjenta z funkcją automatycznego utrzymywania ustawionej temperatury oraz temperatury w lodówce.

Nowością i ogromnym ułatwieniem dla zespołów będą z pewnością, wymienione w specyfikacji zamówienia, nosze z napędem elektrycznym. Nosze te pozwalają na  łatwy transport pacjenta, są dla niego bardziej komfortowe, a od zespołu wymagają o wiele mniejszego wysiłku fizycznego niż klasyczne nosze bez napędu.

Będą to nosze bariatryczne – dostosowane do transportu pacjentów o wadze nawet 395 kg.

„Program  wymiany ambulansów” realizowany jest w tym roku przez Ministerstwo Zdrowia w całej Polsce. W jego ramach zostanie rozdysponowanych 200 nowoczesnych karetek. Ich zakup pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł.

 
Font Resize