header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

SZCZĘŚLIWY PORÓD PRZEZ TELEFON

Dyspozytorka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego poprowadziła w czwartek (9 listopada) przez telefon akcję porodową. Dzięki jej opanowaniu i profesjonalizmowi w aucie stojącym na poboczu urodził się zdrowy chłopiec.

Wezwanie przyszło zaraz po rozpoczęciu zmiany – tuż po siódmej rano. Zadzwonił mężczyzna, który wiózł swoją żonę do porodu w jednym z krakowskich szpitali i zorientował się, że prawdopodobnie nie zdąży dojechać.

– Poprosiłam go, aby zatrzymał się w bezpiecznym miejscu, położył żonę na tylnym siedzeniu samochodu i postępował według moich wskazówek – relacjonuje Krystyna Krasny, dyspozytorka. Auto stanęło na poboczu i rozpoczęła się akcja porodowa.  W tym czasie do pacjentki jechał już zespół ratownictwa medycznego KPR.

Poród był błyskawiczny – karetka dojechała na miejsce w ciągu kilku minut, a w tym czasie dziecko zdążyło się urodzić. – Nie było paniki. Mężczyzna był spokojny i bardzo dobrze się nam współpracowało. Wykonywał moje polecenia i bardzo pomógł żonie – opowiada dyspozytorka. Po chwili na miejscu był zespół ratownictwa medycznego, który zaopiekował się mamą, a także karetka neonatologiczna, której załoga zajęła się noworodkiem. Oboje zostali bezpiecznie przetransportowani do szpitala.

Wszystkie karetki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego wyposażone są w pakiety porodowe, czyli zestaw sprzętu i środków higienicznych niezbędny do porodu i do podstawowej opieki nad noworodkiem. Czasem poród przebiega błyskawicznie i odbywa się w domu, samochodzie czy karetce pogotowia, ale są to sytuacje stosunkowo rzadkie – w rejonie działania Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zdarza się to najwyżej kilka razy w ciągu roku.