header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Projekt Mali Ratownicy

Projekt Mali Ratownicy cały czas się rozwija!

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w ciągu kilku minionych lat przeszkoliło  w zakresie pierwszej pomocy już ponad tysiąc dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli. Zajęcia prowadzone są albo w placówkach albo w siedzibie pogotowia, gdzie dzieci mogą zwiedzić centrum dyspozytorskie oraz obejrzeć ambulanse.

Dzieci dowiadują się, jak wezwać pomoc, co powiedzieć dyspozytorowi i jak postępować z poszkodowanym. Uczą się również, jak posługiwać się AED, czyli automatycznym defibrylatorem zewnętrznym – urządzeniem, które ratuje życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Program Mali Ratownicy – pomysł Macieja Kotarby i Pawła Łukasiewicza finansowany jest w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa i z każdym rokiem jego zakres się poszerza. W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego wystartował tylko w jednej dzielnicy. W kolejnych latach zdobył ogromną popularność i obejmował coraz więcej dzielnic oraz wszedł do budżetu jako program ogólnomiejski. Mieszkańcy Krakowa zagłosowali też na drugi projekt – Duzi Ratownicy. Są to profesjonalne kursy doszkalające dla ratowników medycznych pracujących w krakowskich karetkach i szpitalach.