header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

TO ONI PRZEKAZUJĄ WIEDZĘ NASZYM DZIECIOM. UCZMY ICH!

To oni będą przekazywać wiedzę o ratowaniu życia naszym dzieciom, dlatego to właśnie nauczyciele zostali zaproszeni na szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Rozpoczęła się realizacja porozumienia, jakie Urząd Miasta Krakowa zawarł z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym.

We wtorek (20 listopada) odbyły się zajęcia dla pierwszej grupy pedagogów. Wykłady i zajęcia praktyczne prowadzone są przez doświadczonych instruktorów Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Na mocy porozumienia szkoleni są nauczyciele krakowskich placówek oświatowych. Uczymy ich prawidłowego zachowania się w sytuacji, gdy ktoś wymaga pomocy oraz właściwego sposobu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu, krakowscy nauczyciele będą wiedzieli, jak postępować, gdy ktoś na terenie szkoły będzie wymagał udzielenia pomocy, jak i będą potrafili taką wiedzę przekazać swoim uczniom.

– Od wielu lat prowadzimy szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży – w ostatnim czasie bardzo intensywnie rozwija się finansowany z budżetu obywatelskiego program Mali Ratownicy – mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Widzimy, że te działania przynoszą bardzo dobre efekty i młodzi ludzie znają już teraz całkiem dobrze zasady udzielania pierwszej pomocy. Zauważyliśmy jednak przy tej okazji pewną lukę pokoleniową i zadaliśmy sobie pytanie: dzieci wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy, ale czy potrafią to nauczyciele? A nawet jeśli potrafią, to czy robią to prawidłowo? Wytyczne dotyczące resuscytacji zmieniały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, a poza tym, nawet jeśli ktoś jest przeszkolony, to może już niektórych rzeczy nie pamiętać. To ważne, żeby nauczyciele byli dobrze przeszkoleni, ponieważ oni nie tylko są w sytuacjach, w których muszą udzielić pierwszej pomocy, ale też przekazują uczniom wiedzę na ten temat.

Są to całodniowe zajęcia, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, a także wizyta w centralnej dyspozytorni oraz zapoznanie się z zasadami pracy zespołów ratownictwa medycznego. Nauczyciele dowiedzą się, jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, jak i co robić w innych przypadkach, np. drobnych urazach czy omdleniach.

Program finansowany jest przez Urząd Miasta Krakowa.