header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

UKĄSZENIE PRZEZ ŻMIJĘ – CO ROBIĆ

 Krakowskie Pogotowie Ratunkowe już od kilku lat  ma na wyposażeniu kilku podstacji  antytoksynę jadu żmii. Posiadanie tego preparatu nie jest obowiązkowe w karetkach, ale krakowskie pogotowie już parokrotnie w ciągu kilku ostatnich kilku lat ratowało osoby ukąszone przez żmije. Antytoksynę rozmieszczono w rejonach, gdzie ryzyko ukąszenia jest największe.

Surowica może być podawana wyłącznie przez lekarza, a najlepiej, jeśli dzieje się to na oddziale szpitalnym. Dlatego mogą z niej korzystać wyłącznie zespoły specjalistyczne. Jej podanie może wiązać się z ryzykiem, np. wstrząsu. Dlatego lekarz musi ocenić wszystkie „za i przeciw”. W zależności od stanu pacjenta, czasem należy antytoksynę podać natychmiast, a czasem bezpieczniejszym rozwiązaniem jest nie podawanie preparatu, lecz szybki transport do szpitala.

Antytoksyna musi być przechowywana w lodówce, nie może więc być wożona na stałe w karetkach. Surowica jest dostępna w pięciu miejscach stacjonowania Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w rejonach, gdzie ukąszenia przez żmije zdarzają się dość często.

 Jak postąpić w przypadku ukąszenia

W miejscu ukąszenia powstają dwa czerwone punkciki  oddalone od siebie około 5-10 mm. Jad wprowadzony do  organizmu  działa toksycznie i alergicznie  uszkadza śródbłonek naczyń, powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi, uszkadza śródbłonek naczyń.

Objawy towarzyszące ukąszeniu:

-obrzęk

-zaczerwienienie i zasinienie okolicy ukąszenia

– ból okolicy ukąszenia

-nudności

-wymioty

– biegunki

– dreszcze

-pocenie się

-ogólne osłabienie

-bóle brzucha, zaburzenia żołądkowo – jelitowe

– znużenie

– senność

– przyspieszenie akcji serca

– spadek ciśnienia krwi

-wstrząs

Postępowanie w przypadku ukąszenia:

– przemyć ranę wodą z mydłem

– unieruchomić kończynę

– starać się zachować spokój, nie wykonywać  niepotrzebnych ruchów, ponieważ sprzyja to wchłanianiu się jadu

– nałożyć opatrunek chłodzący

Nie należy: rozcinać rany, wysysać krwi ponieważ dodatkowo zainfekujemy ranę, nie przemywać rany spirytusem (wówczas dochodzi do koagulacji tkanek i jad nie może wypłynąć z rany), zakładać opaski uciskowej.

Należy przewieźć poszkodowanego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego transportem własnym lub – w razie znaczącego pogarszania się stanu zdrowia, wezwać karetkę.