header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Unikatowa karetka w Muzeum Ratownictwa

Zbiory Muzeum Ratownictwa w Krakowie powiększyły się o kolejną unikatową karetkę. Tym razem jest to RAF Łotvia produkcji radzieckiej. Tego typu ambulanse były użytkowane w latach 1990-97 przez zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Te nietypowe radzieckie samochody służyły m.in. w podstacjach w Krowodrzy i Podgórzu, a także jako karetka neonatologiczna – „N” oraz ambulans Pogotowia Zakaźnego tzw. „zimna R-ka”.

Ambulanse RAF-22031 były produkowane w latach 1976-91 w ZSRR, a następnie, do 1997 roku, przez łotewskie zakłady RAF w Rydze. Samochód wykorzystywał szereg podzespołów osobowej Wołgi (GAZ-24): m.in. silnik, skrzynię biegów i szereg detali.

Legenda głosi, że sanitarki tego typu trafiły do Polski jako złom (ze względu na złą jakość stali, z której zostały wykonane), a następnie po okazyjnej cenie zostały odkupione przez Ministerstwo Zdrowia. Co najmniej jeden egzemplarz został zabudowany przez fińską firmę Tamro (służył we Wrocławiu), a kilka podobnych podwyższanych karetek jeździło min. w Tarnowie, Warszawie czy Tarnowskich Górach.

Pozyskany egzemplarz, aby mógł być prezentowany jako eksponat, wymaga wiele pracy i kompleksowego remontu. Muzeum Ratownictwa w Krakowie prosi zatem o wsparcie finansowe tego ambitnego projektu.

Przy okazji zachęcamy do przekazywania archiwalnych fotografii, które byłyby pomocne przy renowacji zabytkowych karetek Muzeum.

www.muzeumratownictwa.pl

Łukasz Pieniążek