header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

WSPANIALI MALI RATOWNICY

Dzieci ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder  w Woli Batorskiej oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach stanęły na podium w zorganizowanych po raz pierwszy Mistrzostwach Małych Ratowników. Finał konkursu rozegrany został 6 czerwca podczas Dnia Otwartego Krakowskie Pogotowia Ratunkowego.

Mistrzostwa Małych Ratowników to konkurs, w którym uczniowie klas szóstych i siódmych mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy oraz umiejętności praktycznych z zakresu pierwszej pomocy. W środę odbyły się zmagania tych szkolnych drużyn, które wyłonione zostały w pierwszym etapie konkursu. Byli to uczniowie, którzy w ramach eliminacji przygotowali krótki film na temat: „Wypadki w szkole, parku i na boisku – udzielanie pierwszej pomocy”.

Zawody zorganizowane zostały na wzór profesjonalnych mistrzostw w ratownictwie medycznym i  składały się z części teoretycznej w postaci testu oraz kilku zadań praktycznych, m.in. z wykorzystaniem manekinów szkoleniowych oraz AED.

Sprawdzaliśmy, oczywiście, wiedzę i umiejętności, ale najważniejszym celem konkursu było zainteresowanie dzieci oraz nauczycieli tematyką pierwszej pomocy i zachęcenie ich do zdobywania wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, w tym zakresie – podkreślała Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Muszę przyznać, że szkolne drużyny rzeczywiście rzetelnie się przygotowały i dzieci dobrze znały podstawowe zasady pierwszej pomocy. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ pierwsza pomoc udzielana na miejscu przez świadka zdarzenia jest jednym z najważniejszych ogniw we współczesnym ratownictwie medycznym.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe już od lat szkoli uczniów małopolskich szkół, a także przedszkoli, w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Chcemy uczyć najmłodszych, jak zachowywać się w przypadku zagrożenia, a przede wszystkim – promować ideę niepozostawania obojętnym i reagowania, gdy czyjeś życie lub zdrowie jest zagrożone.

Mistrzostwa Małych Ratowników odbywały się podczas Dnia Otwartego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, podczas którego zaprezentowaliśmy najnowocześniejszy sprzęt służący ratowaniu życia, specjalistyczne ambulanse, a także elektroniczny system zarządzania karetkami w Małopolsce.

Wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy oraz właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Była to też okazja, aby poznać fascynującą historię pierwszego pogotowia ratunkowego w Polsce, które tego dnia obchodzi 127. rocznicę powstania. Można było także zobaczyć stare ambulanse – eksponaty z Muzeum Ratownictwa w Krakowie.

Dzień Otwarty Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego został organizowany w ramach Święta Małopolski.

I MISTRZOSTWA MAŁYCH RATOWNIKÓW

I miejsce i puchar Prezydenta Miasta Krakowa zdobył zespół ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder  w Woli Batorskiej w składzie: Nicole Human, Seweryn Stempak, Agnieszka Syguła.

II miejsce i puchar Marszałka Województwa Małopolskiego zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach w składzie: Alicja Ciętak, Kacper Widła, Wojciech Wolicki.

III miejsce i puchar dyrektora Krakowskiego Pogotowia ratunkowego zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach w składzie: Leon Łukaszewski, Gabriela Murzyn, Weronika Palonek.

Serdecznie gratulujemy również pozostałym uczestnikom – uczniom z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Czerwiennem, ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Krakowie oraz Szkoły Podstawowej nr 111 w Krakowie.

GRATULUJEMY!!!

Więcej informacji: http://kpr.med.pl/szkola-ratownictwa-medycznego/i-mistrzostwa-malych-ratownikow/