header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

ZIMOWY SUKCES KRAKOWSKIEGO POGOTOWIA

Ratownicy z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego znów na podium! Zespół w składzie: Marek Brzostowicz, Michał Gąska i Mateusz Putowski zwyciężył na zakończonych właśnie w Bielsku-Białej XIII Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym.

Krakowska załoga pokonała 45 drużyn z całej Polski oraz z Litwy i Ukrainy. Zespoły miały do wykonania 8 zadań w tym dwa nocne. Zimowe mistrzostwa niosą ze sobą większe trudności związane z warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo część zadań organizatorzy przygotowali w terenach górskich.

Ratownicy musieli pokonać leśną drogę, aby dostać się do czteroletniego dziecka, które było w stanie hipotermii i wymagało resuscytacji. Z kolei podczas zadania, które odbywało się w hangarze lotniczym, udzielali pomocy ciężko rannemu mechanikowi, któremu śmigło amputowało nogę.

Scenariusz zadania masowego zakładał atak terrorystyczny na autokar, który zatrzymał się na stacji benzynowej. W tym zadaniu kilkanaście zespołów musiało działać równocześnie, a także współpracować z innymi służbami.

Zespoły zmierzyły się też z nietypowym i bardzo interesującym wyzwaniem: ratownicy musieli wcielić się w rolę dyspozytorów medycznych. Na podstawie odsłuchanej rozmowy mieli zebrać jak najwięcej niezbędnych informacji, wdrożyć odpowiednie procedury i podjąć właściwe decyzje.

dav
dav