Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

POGOTOWIE RATUNKOWE WSPIERA UKRAIŃSKICH PRZYJACIÓŁ

Data02.03.2022
Autor Redaktor
POGOTOWIE RATUNKOWE WSPIERA UKRAIŃSKICH PRZYJACIÓŁ

Kolejna transza pomocy medycznej wysłana została w piątek (4 marca) na Ukrainę w ramach działań  Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ – organizacji zrzeszającej dysponentów ratownictwa medycznego z całej Polski. Stacje pogotowia przekazały lub przekażą w najbliższym czasie 20 wyposażonych ambulansów oraz leki i sprzęt medyczny.

W transporcie przygotowanym przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe wysłane zostały m.in. różnego rodzaju opatrunki (hemostatyczne, hydrożelowe), bandaże, igły zwykłe oraz igły do wkłuć doszpikowych, strzykawki, kaniule, zestawy do przetaczania płynów, a także różnego rodzaju leki. Również w piątek ambulanse wraz ze sprzętem i środkami medycznymi przekazało Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu oraz Sądeckie Pogotowie Ratunkowe.

Pomoc trafia do Wojewódzkiego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku oraz Lwowskiego Centrum Medycyny Ratunkowej.

. – Zakupy zrobiliśmy zgodnie z zapotrzebowaniem przekazanym przez ukraińskich kolegów, z którymi jesteśmy teraz w stałym kontakcie – mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Jesteśmy poruszeni wybuchem wojny, która uderzyła w naszych bliskich przyjaciół. Z ukraińskim pogotowiem ratunkowym i szpitalami współpracujemy już od wielu lat i łączą nas bardzo serdeczne relacje.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe od lat wspierało reformę ukraińskiego systemu ratownictwa medycznego, nie tylko przekazując ambulanse i sprzęt, ale też dzieląc się wiedzą medyczną i organizacyjną. Przeprowadzaliśmy szkolenia, zarówno na Ukrainie, jak i w Krakowie, dla załóg ambulansów oraz dla dyspozytorów medycznych. Gdy przyszły trudne chwile, nasze karetki wyjeżdżały z pomocą humanitarną na kijowski Majdan. Od kilku lat na Ukrainie organizowane były mistrzostwa w ratownictwie medycznym, w których zawsze uczestniczyły nasze załogi. Z radością gościliśmy też naszych ukraińskich kolegów na zawodach w Polsce.

Pierwsza transza pomocy, przekazana 2 marca, w tym trzy karetki ze Szczecina i z Poznania, jest już na Ukrainie i służy pacjentom. – Mamy informacje, że wszystko, co do tej pory wysłaliśmy, już zostało rozdysponowane na miejscu i jest wykorzystywane -   mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. –  Z pewnością w zakresie sprzętu medycznego potrzeby będą rosnąć, więc będziemy organizować kolejne transze z pomocą.