Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

NOWA SIEDZIBA W WIELICZCE

Data17.07.2023
Autor Redaktor
NOWA SIEDZIBA W WIELICZCE

W poniedziałek, 17 lipca, otwarta została nowa siedziba Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Wieliczce. To była wyjątkowo potrzebna inwestycja, która znacząco wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców Wieliczki i jej okolic, a także mieszkańców południowych rejonów Krakowa. W nowej stacji rozpocznie też pracę nowy ambulans.

Nowe miejsce stacjonowania mieści się przy ul. Powstania Styczniowego 6A. Taka lokalizacja - w pobliżu ważnego skrzyżowania drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej 966 zdecydowanie poprawi warunki wyjazdu karetek z miejsca stacjonowania. Z pewnością wpłynie to znacząco na skrócenie czasu dojazdu zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia.

W nowej siedzibie zespoły ratownictwa medycznego mają wygodne dyżurki,  pomieszczenia socjalne, a także pokoje łączności i opracowania dokumentacji medycznej, magazyn na leki i materiały medyczne oraz garaże dla ambulansów.

Jednym z najtrudniejszych elementów inwestycji było umocnienie znajdującej się w pobliżu skarpy, co wymagało bardzo precyzyjnego projektu oraz specjalistycznych prac ziemnych i budowlanych.

W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczyli m.in. minister Włodzimierz Bernacki, poseł Urszula Rusecka, wojewoda Łukasz Kmita, wicemarszałek Łukasz Smółka, radni województwa: Wojciech Kozak i Stanisław Bisztyga, starosta wielicki Adam Kociołek.

- Ludzkie zdrowie i życie to najważniejsze wartości, dlatego każda inwestycja, która pozwala otoczyć je większą troską ma dla nas ogromne znaczenie. Nowa siedziba pogotowia w Wieliczce powstała w bardzo dobrej lokalizacji i jest doskonale przystosowana do potrzeb ratowników. Dzięki temu znacząco poprawią się ich warunki pracy, a niesienie pomocy potrzebującym mieszkańcom powiatu będzie przebiegało szybciej i sprawniej - podkreślił marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

- To wyjątkowo potrzebna inwestycja, która znacząco wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców Wieliczki i jej okolic, a także mieszkańców południowych rejonów Krakowa. W nowej stacji rozpocznie również pracę nowoczesny ambulans - dodał wicemarszałek Łukasz Smółka.

- To była budowa w trudnych warunkach, trudnym terenie i trudnym czasie – powiedziała Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Podjęcie decyzji o budowie niemalże zbiegło się z wybuchem pandemii. Większą część prac musieliśmy prowadzić, walcząc równocześnie z koronawirusem. Poważnym wyzwaniem, finansowym i budowlanym było też umocnienie skarpy z tyłu budynku. Tym bardziej cieszymy się, widząc, że nasze karetki mają teraz łatwiejszy wyjazd, a nasze zespoły mają godne warunki do pracy.

Do nowego miejsca stacjonowania przekazany też został nowoczesny ambulans. Jest to auto najnowszej generacji wyposażone w nosze z lawetą o napędzie elektrycznym. Takie rozwiązanie ułatwia umieszczenie noszy w karetce i zapewnia większy komfort oraz bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i zespołowi. Ambulans pomalowany został na kolor żółty, dzięki czemu jest już gotowy do pracy w nowym standardzie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, do jakiego należy się dostosować do 2030 roku. Żółty kolor karetek znacząco poprawia ich widoczność na drodze.