header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

NARODZINY W BOŻE NARODZENIE

Niemal 600 wyjazdów zanotowały zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego podczas minionych Świąt Bożego Narodzenia. Tegoroczne Święta były bardzo trudne, ponieważ doszło do wypadków śmiertelnych. Były też piękne – nasz zespół w Boże Narodzenie przyjął poród.
Tegoroczne Święta były dla krakowskich dyspozytorów i dla zespołów ratownictwa medycznego KPR jak zwykle pracowite. Od Wigilii od godz. 16 do godz. 7 rano dziś (27 grudnia) zanotowaliśmy 588 wyjazdów. To liczba zbliżona do statystyki z ubiegłego roku.
Jedną z piękniejszych chwil były narodziny chłopczyka, który przyszedł na świat 25 grudnia w Skawinie. Rodzice nie zdążyli nawet wyruszyć do szpitala i zespół Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przyjął poród w domu. Chłopczyk uzyskał 10 punktów w skali Apgar i razem z mamą został przewieziony do szpitala.
Podobnie, jak w latach poprzednich, w tym roku najczęściej wysyłaliśmy karetki do pacjentów z problemami kardiologicznymi. Na drugim miejscu były wezwania do ostrego bólu brzucha. Doszło też do kilku przypadków nagłego zatrzymania krążenia i nasze zespoły prowadziły resuscytację, niestety, nie zawsze udaną.
Niestety, w tym roku mieliśmy problemy z pacjentami pod wpływem alkoholu, którzy zachowywali się agresywnie wobec zespołów ratownictwa medycznego.
W dzień Bożego Narodzenia doszło również do tragedii. Około południa na osiedlu Złotego Wieku w Krakowie doszło do poważnego wypadku samochodowego. Mimo długo trwającej resuscytacji, naszemu zespołowi nie udało się uratować młodego człowieka.
Na zdjęciu dzielny zespół: Bartłomiej Podstawski i Tomasz Sołek z noworodkiem.

20191225 110530 01

 
Zmień rozmiar czcionki
Włącz wersję kontrastową