header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

I MISTRZOSTWA MAŁYCH RATOWNIKÓW

I MISTRZOSTWA MAŁYCH RATOWNIKÓW

odbyły się wiosną 2018 r.

Dzieci ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder  w Woli Batorskiej oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach stanęły na podium w zorganizowanych po raz pierwszy Mistrzostwach Małych Ratowników. Finał konkursu rozegrany został 6 czerwca podczas Dnia Otwartego Krakowskie Pogotowia Ratunkowego.

Mistrzostwa Małych Ratowników to konkurs, w którym uczniowie klas szóstych i siódmych mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy oraz umiejętności praktycznych z zakresu pierwszej pomocy. W środę odbyły się zmagania tych szkolnych drużyn, które wyłonione zostały w pierwszym etapie konkursu. Byli to uczniowie, którzy w ramach eliminacji przygotowali krótki film na temat: „Wypadki w szkole, parku i na boisku – udzielanie pierwszej pomocy”.

Zawody zorganizowane zostały na wzór profesjonalnych mistrzostw w ratownictwie medycznym i  składały się z części teoretycznej w postaci testu oraz kilku zadań praktycznych, m.in. z wykorzystaniem manekinów szkoleniowych oraz AED.

Sprawdzaliśmy, oczywiście, wiedzę i umiejętności, ale najważniejszym celem konkursu było zainteresowanie dzieci oraz nauczycieli tematyką pierwszej pomocy i zachęcenie ich do zdobywania wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, w tym zakresie – podkreślała Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Muszę przyznać, że szkolne drużyny rzeczywiście rzetelnie się przygotowały i dzieci dobrze znały podstawowe zasady pierwszej pomocy. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ pierwsza pomoc udzielana na miejscu przez świadka zdarzenia jest jednym z najważniejszych ogniw we współczesnym ratownictwie medycznym.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe już od lat szkoli uczniów małopolskich szkół, a także przedszkoli, w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Chcemy uczyć najmłodszych, jak zachowywać się w przypadku zagrożenia, a przede wszystkim – promować ideę niepozostawania obojętnym i reagowania, gdy czyjeś życie lub zdrowie jest zagrożone.

Mistrzostwa Małych Ratowników odbywały się podczas Dnia Otwartego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, podczas którego zaprezentowaliśmy najnowocześniejszy sprzęt służący ratowaniu życia, specjalistyczne ambulanse, a także elektroniczny system zarządzania karetkami w Małopolsce.

Wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy oraz właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Była to też okazja, aby poznać fascynującą historię pierwszego pogotowia ratunkowego w Polsce, które tego dnia obchodzi 127. rocznicę powstania. Można było także zobaczyć stare ambulanse – eksponaty z Muzeum Ratownictwa w Krakowie.

Dzień Otwarty Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego został organizowany w ramach Święta Małopolski.

I MISTRZOSTWA MAŁYCH RATOWNIKÓW

I miejsce i puchar Prezydenta Miasta Krakowa zdobył zespół ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder  w Woli Batorskiej w składzie: Nicole Human, Seweryn Stempak, Agnieszka Syguła.

II miejsce i puchar Marszałka Województwa Małopolskiego zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach w składzie: Alicja Ciętak, Kacper Widła, Wojciech Wolicki.

III miejsce i puchar dyrektora Krakowskiego Pogotowia ratunkowego zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach w składzie: Leon Łukaszewski, Gabriela Murzyn, Weronika Palonek.

Serdecznie gratulujemy również pozostałym uczestnikom – uczniom z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Czerwiennem, ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Krakowie oraz Szkoły Podstawowej nr 111 w Krakowie.

GRATULUJEMY!!!

 

 

Mistrzostwa mają na celu naukę dzieci i młodzieży pierwszej pomocy. Jest to też forma promocji zachowań prospołecznych i sposób na rozpowszechnianie idei niepozostawania obojętnym oraz reagowania, gdy czyjeś życie lub zdrowie jest zagrożone.

DLA KOGO: dla uczniów klas szóstych i siódmych szkół podstawowych z Krakowa i okolic.

JAK: w pierwszym etapie trzyosobowe zespoły uczniów mają przygotować film na temat: „Wypadki w szkole, parku i na boisku – udzielanie pierwszej pomocy”, który zostanie poddany ocenie Komisji Konkursowej. Maksymalnie 10 najlepszych zespołów – autorów filmów zostanie zaproszonych do siedziby Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Łazarza 14, gdzie wezmą udział w I Mistrzostwach Małych Ratowników.

Zawody zorganizowane zostaną na wzór profesjonalnych mistrzostw w ratownictwie medycznym i będą składały się z części teoretycznej oraz kilku zadań praktycznych, m.in. z wykorzystaniem manekinów szkoleniowych oraz AED.

KIEDY: ostateczny termin składania prac filmowych mija 22 maja 2018 r., mistrzostwa dla finalistów odbędą się 6 czerwca 2018 r. i zostaną połączone z Dniem Otwartym w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, czyli w dniu, w którym 127 lat temu rozpoczęła działalność nasza jednostka. Dokładne kalendarium – poniżej.

PATRONAT HONOROWY

Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego

 

Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa

PATRONI MEDIALNI

 

 

MEGA KONKURS!!!! MEGA KONKURS!!! MEGA KONKURS!!!

Co zyskasz?

Dumę i satysfakcję, że zrobiłeś coś istotnego!

Niezłą zabawę!

Pokazy ratownictwa!

Naukę ważnych rzeczy!

Atrakcyjne nagrody!

Dla kogo?

Klasy 6 i 7 szkół podstawowych z Krakowa i okolic.

Kiedy?

Kwiecień-czerwiec 2018 r. Kulminacyjne wydarzenie 6 czerwca 2018 r – w 127. rocznicę utworzenia Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

 Po co?

Czy wiesz, co zrobić w sytuacji zagrożenia? Czy wiesz, jak wezwać pomoc? Czy umiesz udzielić pierwszej pomocy? To powinien umieć każdy z nas. Naucz się! Sprawdź się!

Organizator

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe – pierwsze pogotowie ratunkowe w Polsce.

www.kpr.med.pl,       www.facebook.com/KrakowskiePogotowieRatunkowe/

CZEKAMY NA WAS!

 

KALENDARIUM

17 kwietnia 2018 r. – ogłoszenie konkursu

22 maja 2018 r. –  ostateczny termin składania prac w pierwszym etapie

29 maja 2018 r. – ogłoszenie zwycięzców pierwszego etapu

6 czerwca 2018 r  godz. 10 – I Mistrzostwa Małych Ratowników w siedzibie Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, ul. Łazarza 14 w Krakowie.

 

REGULAMIN

I MISTRZOSTWA MAŁYCH RATOWNIKÓW

 

 1. Organizatorem konkursu jest Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.
 2. Celem konkursu jest promowanie wśród dzieci nauki udzielania pierwszej pomocy i oraz postaw prospołecznych.

 

 1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas VI i VII szkół podstawowych z Krakowa i okolic.
 2. Do konkursu zgłaszać się mogą drużyny składające się z trzech uczniów pod opieką nauczyciela lub opiekuna.
 3. Konkurs trwa od 17 kwietnia 2018 r. (ogłoszenie konkursu) do 6 czerwca 2018 r. (ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
 4. Konkurs składa się z dwóch etapów.

a. W pierwszym etapie każda drużyna zobowiązana jest do przygotowania krótkiego filmu edukacyjnego na temat: „Wypadki w szkole, parku i na boisku – udzielanie pierwszej pomocy”.

Czas trwania filmu: do 5 minut

Format: mp4, avi, mpg

Film można dostarczyć w następujący sposób:

– w zamkniętej kopercie na pendrivie lub płycie dvd osobiście lub pocztą na adres: Sekretariat Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, ul. Łazarza 14, 31-530 Kraków. Osobiście w godz. 8-14. Na kopercie należy umieścić napis: Mistrzostwa Małych Ratowników. W kopercie należy umieścić również formularz zgłoszeniowy oraz oświadczenia uczestników.

– umieścić na youtube oraz przesłać link mailem na adres: rzecznik@kpr.med.pl. W tym samym mailu należy dołączyć skany podpisanych: formularza zgłoszeniowego oraz oświadczeń uczestników

Termin składania prac w pierwszym etapie mija 22 maja 2018 r. Ważna jest data wpływu pracy.

b. Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa, składająca się z pracowników Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, wyłoni maksymalnie 10 najlepszych filmów, których autorzy zostaną zaproszeni do udziału w drugim etapie. Filmy oceniane będą pod kątem zgodności z tematem, prawidłowego przedstawienia zasad udzielania pierwszej pomocy, ciekawego zaprezentowania tematu, staranności wykonania.

Termin ogłoszenia zwycięzców pierwszego etapu: 29 maja 2018 r. Uczestnicy zostaną poinformowani drogą mailową – na adres podany w zgłoszeniu. Lista zostanie również opublikowana na stronie kpr.med.pl.

c. Drugi etap odbędzie się 6 czerwca 2018 r. o godz. 9 na terenie siedziby Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Łazarza 14 w Krakowie. Uczestnicy muszą przybyć pod opieką nauczyciela lub opiekuna. KPR nie zapewnia transportu. Zapraszamy całe klasy, które nie tylko mogą kibicować swoim zawodnikom, ale też będą miały okazję zobaczyć pracę pogotowia, zwiedzić karetkę i dyspozytornię medyczną, a także nauczyć się pierwszej pomocy.

Drugi etap ma charakter zawodów w ratownictwie medycznym z zakresu pierwszej pomocy. Bierze w nich udział maksymalnie 10 zespołów trzyosobowych. Uczestnicy będą musieli rozwiązać test wiedzy oraz wykonać zadania praktyczne.

 1. Wszyscy uczestnicy drugiego etapu otrzymają dyplomy oraz drobne upominki. Dla uczniów, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca, organizatorzy przygotowali rzeczowe nagrody indywidualne.
 2. Zwycięzcy wyłonieni zostaną przez komisje konkursową na podstawie oceny punktowej poszczególnych zadań. Zadania oceniane będą przez sędziów – pracowników merytorycznych KPR.
 3. Wręczenie nagród odbędzie się 6 czerwca 2018 r. po zakończeniu zadań konkursowych.
 4. Dane osobowe uczestników Konkursu podlegają ochronie prawnej i będą wykorzystywane wyłącznie w celu wyłonienia laureatów Konkursu, przyznania nagród oraz w celach promocyjnych.
 5. Drugi etap konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się z udziałem mediów, a dane osobowe oraz zdjęcia zwycięzców podane zostaną do publicznej wiadomości.
 6. W pozostałych kwestiach, nieujętych w regulaminie, decyzję podejmie organizator konkursu.

Do pobrania

KARTA_ZGLOSZENIOWA-Mali_Ratownicy
Tytuł: KARTA_ZGLOSZENIOWA-Mali_Ratownicy
Nazwa pliku: karta_zgloszeniowa-mali_ratownicy.doc
Rozmiar: 34 KB
Data: 19 kwietnia 2018
OSWIADCZENIE-Mali_Ratownicy
Tytuł: OSWIADCZENIE-Mali_Ratownicy
Nazwa pliku: oswiadczenie-mali_ratownicy.doc
Rozmiar: 33 KB
Data: 19 kwietnia 2018