header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Utonięcie

NA POMOC TONĄCEMU

Jedną z częstszych przyczyn zgonów Polsce, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, są utonięcia. W takich sytuacjach największy wpływ na szanse uratowania życia i wyzdrowienia ma czas. Akcję ratunkową trzeba podjąć jak najszybciej, żeby okres niedotlenienia u osoby tonącej był jak najkrótszy.

Zanim jednak rzucimy się na pomoc, pamiętajmy, że ratowanie osób, które toną, jest wyjątkowo trudne i niebezpieczne dla udzielających pomocy, a przede wszystkim dla nieumiejących pływać. Dlatego podstawowym elementem takiej akcji ratunkowej jest bezpieczeństwo własne.

Przede wszystkim należy zawiadomić służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Wyciągnięciem z wody osób poszkodowanych powinni zająć się przeszkoleni ratownicy lub załoga pływających jednostek ratownictwa wodnego. Jeśli więc nie jesteś pewien swoich umiejętności i nie czujesz się bezpiecznie – nie wchodź do wody. Nie powinno się też tego robić samodzielnie, bez asysty innych osób.

Jeżeli poszkodowany znajduje się w wodzie i jest nieprzytomny, należy udrożnić mu drogi oddechowe. Jeśli nie oddycha, należy – w miarę możliwości i umiejętności, wykonywać około 10-15 oddechów ratowniczych na minutę, holując poszkodowanego do brzegu.

Po wyciągnięciu poszkodowanego na brzeg należy:

 • położyć go na twardym podłożu na wznak i sprawdzić czy jest przytomny (czy reaguje na głos, ból). Jeżeli nie reaguje:
 • udrożnić drogi oddechowe, a następnie sprawdzić czy oddycha. W tym celu kładziemy jedną rękę na czole, a drugą pod brodą poszkodowanego, i odchylamy jego głowę do tyłu. Pochylamy się nad jego twarzą i staramy się wyczuć, wysłuchać oddech. Patrzymy też na klatkę piersiową czy się porusza. Na sprawdzenie oddechu poświęcamy 10 sekund (można policzyć do 10).
 • jeżeli nie oddycha i w wodzie nie wykonywano oddechów ratunkowych, to wykonujemy 5 oddechów, a następnie rozpoczynamy uciskanie klatki piersiowej 30 razy (na środku klatki piersiowej kładziemy splecione obie dłonie i uciskamy nadgarstkami na głębokość 5-6 cm )
 • następnie wykonujemy 2 wdechy i powtarzamy 30 uciśnięć klatki piersiowej.

Jeżeli nie mamy żadnej maseczki służącej do prowadzenia oddechu, decyzja co do podjęcia oddechu u poszkodowanego jest indywidualna i należy do osoby ratującej.

 • jeżeli jest możliwość użycia AED (Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora) należy go użyć i postępować zgodnie z jego poleceniami. Przed przyklejeniem elektrod należy wytrzeć do sucha klatkę piersiową poszkodowanego.

Resuscytacja osoby tonącej jest trudna ponieważ w płucach jest znaczna ilość wody.

Z dróg pokarmowych ulewać się może też treść pokarmowa. Wówczas należy poszkodowanego obrócić na bok z utrzymaniem głowy też na boku, aby treść pokarmowa wylała się. Można ją też wygarnąć z ust poszkodowanego.

Czynności ratunkowe kontynuujemy do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

JAK SIĘ UCHRONIĆ PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWEM NAD WODĄ

 • wybierać akweny znane nam, a najlepiej te, gdzie są ratownicy,
 • nie skakać do wody na główkę, nawet jeśli wydaje się nam, że znamy dno akwenu,
 • nie spożywać alkoholu przed wejściem do wody,
 • nie wchodzić nagle do wody po dłuższym przebywaniu na słońcu,
 • podczas pływania na sprzęcie wodnym mieć założoną kamizelkę ratunkową,
 • nie pływać samotnie, lecz zawsze w towarzystwie innych osób.

Utoniecie 1 1024x683

 

Zmień rozmiar czcionki
Włącz wersję kontrastową