Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

Początek XXI wieku

Początek XXI wieku to równocześnie początek kolejnych dużych zmian w polskim ratownictwie medycznym i okres przekształcania go w jeden z nowocześniejszych systemów europejskich.

W roku 2001 uchwalona została ustawa, która tworzy w Polsce zupełnie nowy system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Koncepcja zawarta w tym dokumencie, choć do tej pory już wiele razy nowelizowanym, nadal stanowi podstawę do funkcjonowania profesjonalnego ratownictwa medycznego w Polsce. W tym samym roku do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego włączono, wydzieloną w latach 50. ub. wieku, Małopolską Kolumnę Transportu Sanitarnego, poddając pod wspólny zarząd cały personel, karetki, łączność i sprzęt.

Jednym z założeń tworzącego się systemu miały być centra powiadamiania ratunkowego i dlatego w roku 2004 Krakowskie Pogotowie Ratunkowe uruchomiło nowoczesne centrum dyspozytorskie. Rok wcześniej, również w związku z wdrażaniem nowego systemu, przy ul. św. Łazarza utworzono szpitalny oddział ratunkowy, który pracował przez niecałe cztery lata, przyjmując w tym czasie ponad 100 tys. pacjentów.

Pierwsze 15 lat XXI wieku to także czas intensywnej pracy nad wypracowaniem efektywnego systemu dysponowania zespołami ratownictwa medycznego. Już w pierwszych latach zaczęto tak rozmieszczać podstacje i karetki, aby czas dojazdu do pacjenta był jak najkrótszy.

W roku 2011 podjęto decyzję o utworzeniu w Małopolsce dwóch skoncentrowanych dyspozytorni medycznych: w Krakowie i w Tarnowie. Powstał nowoczesny system teleinformatyczny oparty na cyfrowych mapach, GPS, elektronicznym obiegu dokumentacji oraz łączności, który pozwolił na bardzo szybkie i sprawne dysponowanie zespołami ratownictwa medycznego. Przez niemal 10 lat krakowskie centrum dyspozytorskie działało przy Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym. 1 stycznia 2021 roku stało się częścią Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Od roku 2005 rozpoczęto też wymianę wysłużonego już taboru karetek. Każdego roku staramy się wymieniać co najmniej kilka samochodów. Tabor uzupełniany jest również o bardziej wyspecjalizowane pojazdy.

W roku 2014 uruchomiona została, pierwsza wówczas w Polsce, karetka bariatryczna, służąca do przewozu pacjentów ze znaczną otyłością, ważących nawet ponad 300 kg. Wnętrze i sprzęt zostały zaprojektowane specjalnie na zamówienie Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

V-fot-1-1024x683.jpg