Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

Współczesne wyzwania

W roku 2016 w Krakowie odbyły się Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. To my byliśmy odpowiedzialni za organizację zabezpieczenia medycznego tego wydarzenia, w którym uczestniczyły ponad 2 miliony osób.  

Wymagało ono całkowicie odrębnej logistyki, systemu łączności, systemu dysponowania karetkami (niezależny sztab) oraz organizacji współpracy z pozostałymi służbami. W przypadku ŚDM należało także zadbać o opiekę medyczną pielgrzymów nie tylko podczas spotkań, ale również zabezpieczyć na ich potrzeby podstawową opiekę zdrowotną oraz opiekę nocną i świąteczną.

Przy zabezpieczeniu medycznym ŚDM pracowało ponad 3,5 tysiąca lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy pracowali w karetkach, namiotach szpitalnych, patrolach pieszych i ruchomych oraz punktach medycznych.

Rok 2017 to kolejne wyzwanie - Krakowskie Pogotowie Ratunkowe znów zorganizowało zawody: Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym. Do Krakowa przyjechało 46 zespołów z całego kraju, a także z Ukrainy.

W roku 2019 krakowskie pogotowie wzięło udział w jednej z najtrudniejszych akcji ratunkowych w historii polskiego ratownictwa. 22 sierpnia na szczycie Giewontu rozpętała się wyjątkowo silna burza, podczas której poszkodowanych zostało ponad 100 osób, a pięć osób zginęło – wśród ofiar śmiertelnych znalazły się również dzieci. Dyspozytornia medyczna (wtedy jeszcze będąca częścią KPR) koordynowała transport poszkodowanych, dysponowała zespoły naziemne oraz śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W tym samym roku Krakowskie Pogotowie Ratunkowe rozszerzyło obszar swojego działania i przejęło pieczę nad mieszkańcami powiatu olkuskiego, uruchamiając tam trzy stacje: w Olkuszu, Wolbromiu i Hutkach.

Od roku 2020 przez ponad dwa lata zmagaliśmy się z niespotykaną dotąd sytuacją - pandemią nowego typu wirusa SARS-CoV-2. Nasze zespoły musiały się zmierzyć z zupełnie nowymi warunkami pracy. Zostały dodatkowo wyposażone w kombinezony i środki ochrony osobistej, które są stosowane podczas każdego wyjazdu, niezależnie od specjalistycznej ochrony w przypadku transportu pacjenta zakażonego. Stres i zmęczenie, jakie towarzyszyły wszystkim wyjazdom, były ogromne, a trudności związane z wielogodzinnym noszeniem strojów ochronnych bardzo dokuczliwe.

W ciągu tego roku otrzymaliśmy też ogromne wsparcie od wielu instytucji, firm i osób prywatnych. Ta pomoc ma wymiar nie tylko materialny, ale przede wszystkim podtrzymywała nas na duchu. Dziękujemy!

Największym wsparciem było uruchomienie przez Zarząd Województwa Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Jest to pomoc dla placówek medycznych walczących z pandemią. Środki pochodzą
z Funduszy Europejskich, budżetu państwa oraz budżetu województwa. Dzięki tarczy nr 1 małopolskie jednostki, w tym Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, zostały wyposażone w 50 nowych ambulansów, 168 respiratorów, 206 kardiomonitorów, 73 defibrylatory i 27 aparatów do USG. Pogotowie w ramach tarczy otrzymało 11 nowoczesnych ambulansów wyposażonych w sprzęt do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, m.in. defibrylatory, respiratory, aparaty do uciskania klatki piersiowej, a nawet urządzenia do dezynfekcji karetki. Część środków finansowych została przeznaczona na zakup bieżącego zaopatrzenia: kombinezonów ochronnych, masek, gogli, rękawiczek oraz środków do dezynfekcji i odkażania.

1 stycznia 2021 roku centrum dyspozytorskie, po niemal 10 latach działania w ramach KPR, zostało włączone w struktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W lutym 2022 roku, gdy pandemia zaczęła słabnąć, nadeszło kolejne nieszczęście - wojna w sąsiedniej Ukrainie. Z naszymi ukraińskimi koleżankami i kolegami współpracowaliśmy już od lat, nie tylko pomagając materialnie, ale też wspierając w organizacji nowoczesnego systemu ratownictwa medycznego. Po wybuchu wojny również braliśmy udział w przekazywaniu darów na objęte wojną tereny, ale również uczestniczączyliśmy w przyjmowaniu w Małopolsce rzeszy uchodźców wojennych.

ania-pandemia.jpg