Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

ODZNACZENIE OD PAPIEŻA FRANCISZKA

Data09.03.2022
Autor Redaktor
ODZNACZENIE OD PAPIEŻA FRANCISZKA

Sylwia Juszkiewicz, pielęgniarka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, została odznaczona przez Ojca Świętego Franciszka Krzyżem Zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Krzyż Zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice” jest jednym z najważniejszych odznaczeń papieskich, przyznawanym osobom duchownym, zakonnym i świeckim. Został on ustanowiony przez papieża Leona XIII w 1888 r. i przyznawany jest przez Ojca świętego w dowód uznania za właściwą postawę moralną i zaangażowanie w pracę na rzecz dobra wspólnego.

Sylwia Juszkiewicz jest pielęgniarką systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i na co dzień jeździ w jednej z krakowskich karetek. W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym pracuje od roku 1995. Wielokrotnie, z sukcesami, brała udział w zawodach w ratownictwie medycznym w Polsce i za granicą. Jest również zaangażowana w działalność charytatywną – w roku 2014 wyjeżdżała z pomocą humanitarną na kijowski Majdan i brała udział w transporcie rannych z Ukrainy.

Odznaczenia, wręczone 8 marca przez biskupa płockiego Piotra Liberę, otrzymały również: siostra Romana Grażyna Józefowicz z Mławy, misjonarka Świętej Rodziny oraz Teresa Krowicka, była więźniarka hitlerowskiego obozu koncentracyjnego.