Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

131 LAT TEMU NA ULICE KRAKOWA WYJECHAŁ PIERWSZY AMBULANS

Data06.06.2022
Autor Redaktor
131 LAT TEMU NA ULICE KRAKOWA WYJECHAŁ PIERWSZY AMBULANS

„Wczoraj wieczorem o godzinie 9 pociągiem kurierskim przybył do Krakowa bar. Dr Mundy, jeneralny sekretarz wiedeńskiego Towarzystwa ratunkowego, wraz z 4 medykami i 5 służącymi, celem wprowadzenia w życie stacyi ratunkowej w naszem mieście”tak krakowski dziennik Czas pisał o wydarzeniu, które rozpoczęło historię ratownictwa medycznego w Polsce. 6 czerwca 1891 roku powstało w Krakowie pierwsze pogotowie ratunkowe na ziemiach polskich, a drugie w Europie – po pogotowiu wiedeńskim.

Pierwsza siedziba krakowskiego pogotowia mieściła się w budynku straży pożarnej przy obecnej ulicy Westerplatte. W pierwszym roku swojej działalności pogotowie interweniowało 496 razy, a w drugim roku (1892) już 1352 razy. Obecnie liczba wyjazdów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego sięga 100 tysięcy rocznie.

Początkowo dyżury były ochotnicze, nieodpłatne, a na pierwsze wyposażenie składało się pięć par noszy oraz wyposażony w dzwonek ambulans zaprzęgnięty w dwa konie.

„Wóz to bardzo praktycznie skonstruowany, mieszczący wewnątrz rodzaj łoża dla dotkniętego nieszczęściem; łoże to można zamienić na nosze w razie potrzeby. Wewnątrz wozu jest ławka dla medyków oraz wszystkie potrzebne przyrządy; na wierzchu drabiny i dalsze przyrządy ratunkowe. Do wozu można wstawić rannego bardzo łatwo, bo cała jedna ściana da się rozsunąć”czytamy w Czasie.

Wycinek z archiwalnego numeru Czasu z 7 czerwca 1891 roku udostępniamy dzięki uprzejmości Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.