W poniedziałek, 10 października, obchodziliśmy Dzień Ratownictwa Medycznego w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym. Zasłużeni i wyróżniający się pracownicy otrzymali odznaczenia państwowe i dyplomy, a także podziękowania za tegoroczne osiągnięcia.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uhonorował odznaczeniami państwowymi zasłużonych pracowników Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. 10 Złotych, 6 Srebrnych i 4 Brązowe Medale za Długoletnią Służbę przyznane zostały postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pięciu pracowników KPR otrzymało natomiast Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia” przyznawane przez Ministra Zdrowia.
-Trudno wyobrazić sobie nasze życie w Małopolsce bez Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - mówił wojewoda małopolski. - Obserwując statystyki czasów dojazdów widzę, że od kiedy Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jest liderem konsorcjum, nie mamy żadnych wątpliwości, że ta krytyczna dla mieszkańców usługa jest wykonywana w sposób najlepszy w Polsce i za to chcę serdecznie podziękować. Ale przede wszystkim dziękuję za to, że w swojej codziennej pracy jesteście Pastwo nie tylko profesjonalni, ale również empatyczni i życzliwi w stosunku do tych, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej.
Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego wręczył podziękowania i dyplomy dla wyróżniających się pracowników KPR.
- Ten system, który ratuje życie i zdrowie, jest w państwa rękach - podkreślił wicemarszałek. - Jesteście dla województwa bardzo ważnym elementem i wiem, że ponad 3 miliony mieszkańców naszego regionu mogą na was liczyć w każdym momencie.Nawet w tak ekstremalnych chwilach, jak pandemia – a to była wyjątkowa sytuacja pracy pod presją ogromnego stresu, byliście wtedy, kiedy była taka potrzeba. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie też byliście na stanowiskach. Dziękuję za wasz wysiłek.
Antoni Fryczek, Sekretarz Miasta Krakowa, wręczając odznaki Honoris Gratia, podziękował zasłużonym pracownikom KPR za zaangażowanie i profesjonalizm w codziennej, bardzo trudnej pracy ratowania zdrowia i życia mieszkańców Krakowa.
- Patrząc przez wiele lat swojej pracy zawodowej zarówno wstecz jak i na aktualną rzeczywistość jestem przekonana, że wszystko co dobre i funkcjonalne w ratownictwie medycznym powstało i działa dzięki pracownikom, dla których nie ma rzeczy niemożliwych – stwierdziła Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - Dlatego też dziękuję wszystkim pracownikom, kadrze kierowniczej, organizacjom związkowym za staranność i profesjonalizm w codziennej pracy oraz podejście do pracy z dbałością o dobre imię i wizerunek naszej jednostki. Jestem zaszczycona, że zarządzam najstarszym pogotowiem w Polsce, ale też pogotowiem, które dzięki swoim pracownikom, pozostając dumne z historii, jest jednocześnie nowoczesną jednostką systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Podczas uroczystości wręczono również podziękowania i upominki dla wieloletnich pracowników KPR, którzy w tym roku przeszli lub przechodzą już na emeryturę.
Spotkanie, które odbyło się, już tradycyjnie, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, poprowadziła Lidia Jazgar, a swoim występem uświetnił je Andrzej Sikorowski.