Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

ROK 2022 W KRAKOWSKIM POGOTOWIU

Data04.01.2023
Autor Redaktor
ROK 2022 W KRAKOWSKIM POGOTOWIU

104 tysiące wyjazdów i transportów  oraz ponad 2 miliony przejechanych kilometrów – rok 2022 był dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego bardzo pracowity, a wojna w Ukrainie postawiła przed nami zupełnie nowe wyzwania.

Po dwóch ciężkich latach zmagań z pandemią udało nam się powoli powrócić w dużym zakresie do normalnego trybu pracy. Oczywiście, testy antygenowe na Covid-19 oraz IPOB-y, czyli indywidualne pakiety ochrony biologicznej, a także specjalne wielorazowe kombinezony pozostały już w naszych ambulansach na stałe.

Początek wiosny 2022 przyniósł natomiast kolejne, zupełnie nowe zadania, czyli udział w pomocy humanitarnej dla ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę. W sumie dla placówek medycznych w Iwano-Frankiwsku i we Lwowie przekazaliśmy w roku ubiegłym cztery ambulanse z wyposażeniem medycznym.

Już kilka dni po wybuchu wojny udało się zorganizować na Ukrainę transporty z najpotrzebniejszym sprzętem medycznym takim jak np. opatrunki hemostatyczne (tamujące krwotoki), igły zwykłe oraz igły do wkłuć doszpikowych, strzykawki, kaniule, zestawy do przetaczania płynów oraz inne środki medyczne, a także z żywnością i środkami higieny osobistej. Pomoc, jaką przekazywaliśmy, była finansowana z różnych źródeł, m.in. środków Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SPZOZ, Województwa Małopolskiego, a także zbiórek przeprowadzonych wśród pracowników KPR i małopolskiego oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego. Pracownicy KPR nieustająco biorą udział w ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy: zarówno ofiar działań wojennych, jak osób ciężko chorych, które ze względu na wojnę nie mogą na Ukrainie uzyskać pomocy medycznej.

Od 1 listopada, decyzją wojewody małopolskiego, zaczęło działać nasze nowe miejsce stacjonowania w Bukownie w powiecie olkuskim, gdzie przez 12 godzin dyżuruje zespół podstawowy.

Dzięki zniesieniu pandemicznych obostrzeń Szkoła Ratownictwa Medycznego KPR mogła powrócić do organizowania szkoleń. W roku ubiegłym udało się przeszkolić w sumie ponad 2 tysiące osób. Przeprowadzono szkolenia z zakresu doskonalenia zawodowego dla niemal 1200 medyków, a także kursy pierwszej pomocy dla prawie 300 dorosłych i ponad 600 dzieci szkolnych i przedszkolnych.

W sumie w roku 2022 zanotowaliśmy 96 tys. 552 wyjazdy 38 zespołów ratownictwa medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, w tym 2897 do obywateli Ukrainy. Nasze zespoły transportowe przewiozły 7541 pacjentów.