WYPOSAŻENIE, KTÓRE JEST BEZCENNE
Dwa urządzenia do automatycznego uciskania klatki piersiowej oraz 5 respiratorów otrzymało dziś Krakowskie Pogotowie Ratunkowe z rąk Łukasza Kmity, wojewody małopolskiego. Jest to wsparcie związane z wojną w Ukrainie.
– Przekazane urządzenia to nowoczesny sprzęt, który wspomaga pracę ratowników i poszerza możliwości udzielania pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia. Ta partia urządzeń to sprzęt, który został pozyskany z Ministerstwa Zdrowia dla dysponentów ratownictwa medycznego w ramach pomocy z WHO. W sumie całkowita wartość przekazanego wyposażenia przekracza 3 miliony złotych, ale ja uważam, że tak naprawdę jest ono bezcenne, ponieważ ratuje ludzkie życie – podkreślił Łukasz Kmita.
Sprzęt jest formą wsparcia ze strony Światowej Organizacji Zdrowia dla Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz działaniami podejmowanymi na rzecz uchodźców. Światowa Organizacja Zdrowia przekazała stronie polskiej sprzęt medyczny, który trafi do zespołów ratownictwa medycznego czynnie zaangażowanych w udzielanie pomocy osobom przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej w wyniku wojny. W sumie urządzenia do kompresji klatki piersiowej oraz respiratory otrzyma 17 jednostek w całej Małopolsce.
- Aparaty do automatycznej kompresji klatki piersiowej są wyposażeniem wykraczającym ponad standard obowiązujący w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Obecnie jednak, w każdej nowoczesnej karetce trudno się bez nich obejść. To urządzenie, które w sposób zaprogramowany, ze stałą, odpowiednią siłą nacisku, we właściwym tempie prowadzi uciskanie klatki piersiowej podczas resuscytacji. Dzięki temu, że jest to maszyna, która się nie męczy i funkcjonuje zgodnie z parametrami, znacząco zwiększa szanse na uratowanie życia pacjenta – mówiła Małgorzata Popławska, dyrektor KPR. Równie wysokiej klasy sprzętem są respiratory, których zaletą jest duża wydajność przy stosunkowo niewielkich rozmiarach i wadze, co ma znaczenie podczas pracy poza szpitalem.