Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

WYPOSAŻENIE, KTÓRE JEST BEZCENNE

Data23.08.2023
Autor Redaktor
WYPOSAŻENIE, KTÓRE JEST BEZCENNE

WYPOSAŻENIE, KTÓRE JEST BEZCENNE

Dwa urządzenia do automatycznego uciskania klatki piersiowej oraz 5 respiratorów otrzymało dziś Krakowskie Pogotowie Ratunkowe z rąk Łukasza Kmity, wojewody małopolskiego. Jest to wsparcie związane z wojną w Ukrainie.

– Przekazane urządzenia to nowoczesny sprzęt, który wspomaga pracę ratowników i poszerza możliwości udzielania pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia. Ta partia urządzeń to sprzęt, który został pozyskany z Ministerstwa Zdrowia dla dysponentów ratownictwa medycznego w ramach pomocy z WHO. W sumie całkowita wartość przekazanego wyposażenia przekracza 3 miliony złotych, ale ja uważam, że tak naprawdę jest ono bezcenne, ponieważ ratuje ludzkie życie – podkreślił Łukasz Kmita.

Sprzęt jest formą wsparcia ze strony Światowej Organizacji Zdrowia dla Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz działaniami podejmowanymi na rzecz uchodźców. Światowa Organizacja Zdrowia przekazała stronie polskiej sprzęt medyczny, który trafi do zespołów ratownictwa medycznego czynnie zaangażowanych w udzielanie pomocy osobom przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej w wyniku wojny. W sumie urządzenia do kompresji klatki piersiowej oraz respiratory otrzyma 17 jednostek w całej Małopolsce.

- Aparaty do automatycznej kompresji klatki piersiowej są wyposażeniem wykraczającym ponad standard obowiązujący w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Obecnie jednak, w każdej nowoczesnej karetce trudno się bez nich obejść. To urządzenie, które w sposób zaprogramowany, ze stałą, odpowiednią siłą nacisku, we właściwym tempie prowadzi uciskanie klatki piersiowej podczas resuscytacji. Dzięki temu, że jest to maszyna, która się nie męczy i funkcjonuje zgodnie z parametrami, znacząco zwiększa szanse na uratowanie życia pacjenta – mówiła Małgorzata Popławska, dyrektor KPR. Równie wysokiej klasy sprzętem są respiratory, których zaletą jest duża wydajność przy stosunkowo niewielkich rozmiarach i wadze, co ma znaczenie podczas pracy poza szpitalem.