Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

JESTEŚMY W NOWEJ WSI SZLACHECKIEJ

Data02.10.2023
Autor Redaktor
JESTEŚMY W NOWEJ WSI SZLACHECKIEJ

Nowa Wieś Szlachecka w gminie Czernichów to świeży adres na mapie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Małopolsce. 1 października rozpoczął tam dyżur nowo utworzony zespół ratownictwa medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Dzięki temu liczba całorocznych zespołów w całym województwie wzrosła do 136.

Jest to decyzja już od dawna wyczekiwana, ponieważ brak zespołu w tym rejonie był wyraźnie odczuwalny. Nowy zespół będzie w głównej mierze obsługiwał okolice znajdujące pomiędzy ważnymi węzłami komunikacyjnymi autostrady A4 a bardzo ruchliwymi trasami, takimi jak droga wojewódzka nr 780 czy droga krajowa nr 44. Do tej pory najbliższym zespołem była karetka stacjonująca w Kryspinowie, więc w te rejony wysyłane były również karetki ze Skawiny czy ul. Babińskiego w Krakowie lub zespoły z sąsiednich powiatów: chrzanowskiego czy oświęcimskiego. Dodatkowy ambulans funkcjonuje w godzinach 7-19.

Decyzję o liczbie i miejscach stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego podejmuje wojewoda małopolski w Wojewódzkim planie działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Obecnie w całej Małopolsce działa 136 zespołów całorocznych oraz 1 sezonowy. 39 spośród nich to ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, rozmieszczone w 24 miejscach stacjonowania w Krakowie oraz powiatach: krakowskim, wielickim i olkuskim. KPR każdego roku notuje ponad 100 tysięcy interwencji.