Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

OSTROŻNIE Z PETARDAMI

Data28.12.2023
Autor Redaktor
OSTROŻNIE Z PETARDAMI

Zwykle stanowią ozdobę sylwestrowego wieczoru, ale mogą być bardzo niebezpieczne i spowodować poważne obrażenia i trwałe urazy. Kilka porad dotyczących petard i sztucznych ogni – koniecznie przeczytajcie, zanim otworzycie opakowanie z racami!

Najczęstsze i najpoważniejsze urazy spowodowane przez petardy i sztuczne ognie to rozerwanie dłoni i palców oraz rany twarzy. Sztuczne ognie powodują też głębokie oparzenia oraz bardzo groźne uszkodzenia powiek i gałek ocznych. Zwykle do urazu dochodzi, gdy petarda wybuchnie zbyt wcześnie, gdy jeszcze trzymamy ją w ręce. Uszkodzenia mogą być bardzo poważne: rozerwane dłonie, urwane palce. Niestety, bardzo często tkanki są tak mocno uszkodzone w wyniku wybuchu, że nie ma możliwości replantacji oderwanych palców czy dłoni. Często też jesteśmy wtedy pochyleni nad racą, patrzymy na nią i wtedy dochodzi do uszkodzeń i oparzeń twarzy oraz oczu.

 

Dlatego zalecamy:

  • należy używać tylko produktów atestowanych ze sprawdzonego źródła
  • trzeba postępować zawsze zgodnie z instrukcją i zachować podane w niej środki ostrożności
  • petard nie mogą odpalać dzieci, one powinny stać w bezpiecznej odległości
  • nie powinny też tego robić osoby nietrzeźwe
  • nie wolno odpalać rac trzymanych w ręce
  • nie wolno odpalać rac w pomieszczeniach, w tłumie ani rzucać nimi w inne osoby.

 

Pierwsza pomoc:

Oparzone miejsce należy schłodzić czystą wodą. Niczym nie smarować! Jeśli pojawią się pęcherze, to nie należy ich nakłuwać. Oparzone miejsce warto zabezpieczyć suchym jałowym opatrunkiem. Można zażyć dostępny lek przeciwbólowy.

Ranę otwartą należy zaopatrzyć jałową gazą.

W przypadku silnego krwotoku należy zatamować krwawienie przez uciśnięcie (może to zrobić palcami sam poszkodowany) lub opatrunkiem uciskowym. Taki opatrunek można zrobić ze zwiniętej gazy, bandaża, nawet ubrania. Kończynę warto wtedy trzymać uniesioną.

Oderwane palce lub dłoń należy znaleźć i włożyć do czystego woreczka foliowego i – jeśli jest to możliwe, ten woreczek (szczelnie zamknięty) umieścić w zimnej wodzie z lodem. Nie wolno fragmentów ciała wkładać bezpośrednio do lodu.

Urazy i oparzenia twarzy, a szczególnie oczu, są wyjątkowo niebezpieczne, bolesne i wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. W razie urazu, oczy należy przepłukać czystą, letnią wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Nie powinno się samodzielnie usuwać ciał obcych. Oczy warto osłonić suchą, jałową gazą. Nawet jeśli zranione jest jedno oko, najlepiej zasłonić obydwa, aby ograniczyć ruchy gałek ocznych.