Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

Abc pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc

Zanim dotrze karetka możesz uratować komuś życie. Nawet najkrótszy czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego to są 3 – 4 minuty. W tym czasie każdy może udzielić pierwszej pomocy. Nie należy się tego bać. Dyspozytor medyczny może każdego instruować, co należy zrobić do czasu oczekiwania na interwencję pogotowia.

  1. Sprawdź bezpieczeństwo własne i poszkodowanego
  2. Sprawdź czy poszkodowany jest przytomny (mów do niego, gdy nie odpowiada potrzaśnij za barki lub uciśnij na mostek) – gdy brak reakcji: wezwij pomoc – 112, 999
  3. Udrożnij drogi oddechowe (połóż rękę na czole i brodzie poszkodowanego odginając głowę do tyłu)
  4. Przez 10 sekund sprawdzaj czy oddycha (pochyl się nad twarzą staraj się wyczuć i wysłuchać oddech i patrz na klatkę piersiową czy się poruszyła).
  5. Jeżeli wyczuwasz oddech to znaczy, że jest też krążenie, wtedy ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, jeżeli nie doznał urazu kręgosłupa. Gdy podejrzewasz uraz kręgosłupa u poszkodowanego pozostaw go w pozycji na wznak z odgiętą głową do tyłu.
  6. Jeżeli po udrożnieniu dróg oddechowych przez 10 sekund brak jest oddechu to znaczy, że doszło do zatrzymania krążenia – upewnij się czy został wezwany zespół ratownictwa medycznego.
  7. Ułóż poszkodowanego na twardym podłożu i podejmij uciskanie klatki piersiowej pośrodku mostka ułóż ręce tak aby nadgarstek leżał jeden na drugim uciskaj 100-120 razy na minutę tak aby klatka piersiowa obniżyła się o 1/3 wysokości. Jeżeli decydujesz się na wykonywanie oddechu „usta usta” – odegnij głowę do tyłu zamykając nos i obejmując usta – wykonuj to w sekwencji 30 uciśnięć do 2 oddechów.

Jeżeli poszkodowanym jest niemowlę lub dziecko do pkt. 6 postępowanie jest takie samo jak przy osobie dorosłej. W sytuacji gdy stwierdzimy brak oddechu u dziecka wykonujemy pierwsze 5 wdechów, patrzymy czy po ich wykonaniu nie pojawiły się zauważalne oznaki powrotu krążenia (powrót oddechu, kaszel, poruszenie się), jeżeli nie to wykonujemy uciskanie klatki piersiowej 100 do 120 razy na minutę, gdy decydujemy się na wykonywanie oddechu „usta usta” – u dzieci lub „usta usta nos” u niemowląt to wykonujemy w sekwencji 30:2.

Uciskanie klatki piersiowej pośrodku mostka wykonuj u dziecka nadgarstkiem jednej dłoni, u niemowląt dwoma palcami pośrodku mostka.

kontakt_1.jpg