Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

Zadławienie

Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku zadławienia

Nagła duszność, sinica, kaszel i pobudzenie chorego wzbudzają w świadkach takiego zdarzenia przerażenie. U dorosłych najczęstszą przyczyną zadławienia jest jedzenie. U dzieci natomiast są to zabawki, monety czy też znalezione przypadkowe inne drobne przedmioty zwane ogólnie ‘’ciałami obcymi’’. Również pokarmy, których nie są w stanie dobrze pogryź mogą być przyczyną zadławienia. U dzieci zadławienie powoduje ostrą niewydolność oddechową, która może być główną przyczyną zatrzymania krążenia.

Większość zadławień ciałem obcym zdarza się w obecności świadków , możliwa więc jest natychmiastowa pomoc. Po zadławieniu zwykle dochodzi do napadowego kaszlu , jeśli nie przeszkadza on w oddychaniu, a chory jest w stanie mówić to nie ma potrzeby podejmowania bardziej zdecydowanych kroków . Podczas kaszlu ciało obce może zostać usunięte , warto poszkodowanego do tego kaszlu prowokować, jak też zaglądnąć do jamy ustnej i tylko w przypadku, kiedy to ciało obce jest dla nas widoczne możemy go pomóc usunąć. Nie można tego robić na ślepo nie widząc go.

Jeżeli ta naturalna metoda obronna organizmu nie przynosi efektu wówczas należy podjąć następujące czynność, które są zróżnicowane w zależności od wieku poszkodowanego.

Usuwanie ciała obcego u dorosłych / to osoby od okresu pokwitania tj. 13- 14 lat do końca życia jeżeli chodzi o czynności ratunkowe/ należy w pierwszej kolejności:

 1. Stanąć za osobą z tyłu
 2. Pochylić ją do przodu tak aby głowa poszkodowanego była niżej niż tułów – jednocześnie przytrzymujemy poszkodowanego swoją wolną ręką w pasie
 3. Drugą ręką 5 razy uderzamy otwartą dłonią między łopatkami kierując uderzenie ku górze

 

Jeżeli to postępowanie nie spowodowało usunięcia ciała obcego należy w drugiej kolejności:

 1. Stanąć za z poszkodowanym
 2. Wyznaczyć połowę odległości między mostkiem a pępkiem u poszkodowanego
 3. Ułożyć swoje dłonie tak aby kciuk jednej dłoni był w niej schowany a drugą ręką podtrzymać tą zwiniętą w pięść dłoń
 4. W znalezionym miejscu położyć dłonie i wykonać 5 szybkich ucisków ku górze

Jeżeli te manewry nie spowodowały usunięcia ciała obcego a poszkodowany stracił przytomność, należy go położyć , skontrolować czy w jamie ustnej nie widzimy ciała obcego, które dałoby się usunąć jeżeli nic nie widzimy to należy:

Wykonać 30 uciśnięć pośrodku klatki piersiowej na mostku następnie skontrolować jamę ustną jeżeli ciała obcego nie widzimy to można wykonać 2 oddechy jeżeli świadek zdarzenia się zdecyduje na wykonanie takich oddechów własnymi ustami jeżeli nie to przechodzimy do uciśnięć klatki piersiowej i kontrolowania jamy ustnej po każdych 30 uciskach oczekując na przyjazd zespołu Ratownictwa Medycznego.

Usuwanie ciała obcego u dzieci / dziecko to okres od 1 roku do okresu pokwitania/ U przytomnego dziecka manewry wykonuje się podobnie jak u dorosłego, można też klęknąć za dzieckiem ze względu na jego niższy wzrost.

 

Natomiast jeżeli dziecko straci przytomność należy go położyć , skontrolować jamę ustną.

Jeżeli nie widzimy ciała obcego należy:

 1. Udrożnić drogi oddechowe – odginając głowę do tyłu
 2. Zamknąć nos palcami jednej ręki i otworzyć jamę ustną i wykonać 5 oddechów / jeżeli po wykonanych 5 wdechach dziecko nie poruszy się, nie kaszle, nie ma spontanicznego oddechu to:
 3. Należy ucisnąć 30 razy klatkę piersiową pośrodku na mostku
 4. Po uciśnięciach kontrolujemy jamę ustną jeżeli nie zauważamy ciała obcego to wykonujemy 2 wdechy i ponownie uciskamy klatkę piersiową.

Usuwanie ciała obcego u niemowlaka /jest to okres do roku życia/

Jeżeli widzimy w jamie ustnej ciało obce należy go usunąć , jeżeli jest ono niewidoczne wówczas należy:

 1. Ułożyć dziecko twarzą i głową w dół
 2. Usiąść na krześle i położyć dziecko na swoim kolanie
 3. Przytrzymać głowę niemowlęcia kładąc palce pod brodę i na czoło
 4. Wykonać 5 mocnych uderzeń w plecy nasadą jednej dłoni
 5. Odwrócić niemowlaka twarzą do góry, obejmij jego potylicę dłonią
 6. Położyć niemowlaka na swoim kolanie
 7. Wykonać 5 uciśnięć klatki piersiowej w dolnej połowie mostka na szerokość jednego palca powyżej wyrostka mieczykowatego

W sytuacji gdy niemowlak traci przytomność postępuj jak w zatrzymaniu krążenia po 30 uciśnięciach klatki piersiowej kontroluj jamę ustną.

Kontynuuj czynności do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.

zdlawienie-1-1024x683.jpg